=

Hry a aktivity

V této kapitole najdete tipy na hry a činnosti, které můžete provádět na workcampech. Existují různé typy, takže je na vás, abyste si vybrali, které se nejlépe hodí pro danou situaci. Jsou zde například aktivity na rozehřátí a seznámení s ostatními, také některé složitější hry, které mají ukázat, jak účastníci dokážou spolupracovat, kriticky myslet nebo být kreativní.

Pomocí tagů (na levé straně) můžete snadno vyhledat aktivitu, kterou potřebujete.


1. Kravín

Kategorie: Warm up, Energizer, Seznámení
Cíl: Poznat se navzájem, Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Na začátku utvoří každá skupina tří lidí stáj: Dva lidé se drží za ruce, (lze také naznačit jen pomocí vzdálenosti a nemuset se nedotýkat) a stojí proti sobě jak nedál to jde a vytváří tak přístřešek. Třetí stojí mezi nimi jako „kráva“. Pokud se rozdělení do skupin nepodaří, mohou ti, kteří zůstanou sami, pomáhat s vedením hry.
Herní instrukce: Ti, kdo zůstali sami, mohou nyní vyvolávat příkazy. Možné příkazy jsou: "Kráva!", "Stáj!" nebo "Kravín". Při "Kráva!" všechny "krávy" změní stáj, při "Stáj!" všechny "stáje" změní „krávu“, při "Kravín!" všichni se promísí a utvoří nové stáje a nemusí si zachovat své předchozí role. Mezitím se nezapojené osoby také snaží vrátit do hry jako kráva nebo stáj. Osoba, která poté zůstane sama, tak převezme udávání příkazů. Jinak tuto roli zastává vedoucí skupiny.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Energizer, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

2. Evoluce

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Abyste mohli sledovat vývoj člověka, procvičte si se skupinou pět vývojových fází:

  1. Vajíčko se krčí na zemi, rukama si objímá kolena a mírně se pohupuje sem a tam. Je přirozené, že vajíčka nevydávají žádný zvuk.
  2. Kuře se ve dřepu pohybuje po místnosti, kývá lokty a kvoká a kdáká.
  3. Dinosaurus stojí, natahuje se vzhůru, ukazuje drápy se špičatými prsty a strašlivě řve.
  4. Ninja rozkročí nohy, mírně pokrčí kolena a bojuje fiktivním mečem.
  5. Mudrc stojí mlčky vzpřímený, drží si ruku pod bradou a pozoruje, jak se primitivní druh vyvíjí.

Herní instrukce: Na začátku hry jsou všichni ve stádiu vejce a chtějí se vyvíjet na další úroveň. Dosáhnou toho tím, že se setkají dva jedinci stejného druhu a střihnou si „kámen nůžky papír“. Kdo vyhraje, posouvá se na vyšší úroveň, kdo prohraje, vrátí se na předchozí úroveň nebo zůstává vejcem. Kdo se jednou stane mudrcem, zůstává mudrcem a užívá si pozorování ostatních. Jedině jedinci stejného druhu si mohou střihat o posun (např. dinosaurus musí najít dinosaura), pokud takový není ve hře, je potřeba čekat a zůstat chvíli ve stejném evolučním stádiu.
Konec hry: Všichni jsou mudrci


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Energizer, Vnitřní, Venkovní

3. Ovčácký pes

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Volná plocha (louka) bez bariér na okrajích.

Popis:

Příprava: Utvořte skupiny ovčáckých psů (jeden nebo dva lidé) a skupinu ovcí (zbytek skupiny).
Herní instrukce: Na otevřeném prostranství se ovce pohybují stále rovně, každý v různém směru. Hlídací psi musí udržet ovce co nejblíže u sebe. Toho mohou psi dosáhnout tím, že upraví směr chůze ovcí. Pokud psi klepnou jednou na levé rameno ovce, musí se ovce otočit doleva, pokud na pravé rameno, otočí se doprava a při dvojím klepnutí se musí ovce otočit o 180°. Tímto způsobem mohou pastevečtí psi zajistit, aby se žádná ovce neztratila.
Konec hry: Ovčáckým psům se podaří nebo nepodaří udržet ovce pohromadě. Pak si mohou role vyměnit.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Energizer, Venkovní

4. Jak se máš?

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Utvořte kruh, jedna osoba stojí v jeho středu.
Herní instrukce: Všichni sedí v kruhu, jedna osoba stojí uprostřed. Přistoupí k někomu ze sedících a zeptá se: „Jak se máš?“ Odpovědi jsou:
a) "Děkuji, cítím se dobře jako slunečnice." -> nic se nestane
b) "Vypadá to takhle, cítím se jako plch, který se právě probudil." -> sousedi si vymění místa
c) "Ne moc dobře, jako mlok skvrnitý, kterému hrozí vyhynutí." -> všichni si vymění místa

Konec hry: Když každá osoba byla jednou dotázána, jak se jí daří.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Energizer, Vnitřní, Venkovní

5. Strážci národního parku

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Pískající zvíře (např. kachnička).

Popis:

Příprava: Vyznačte startovací čáru. Utvořte skupinu strážců (3-4 lidé) a skupinu pytláků (zbytek skupiny).
Herní instrukce: Skupina strážců stojí asi 5 až 10 metrů od startu, kde jsou podél linie rozestavěni pytláci. Pískací kachnička leží na zemi před strážci. Strážci se musí otočit a přitom hlasitě říkat: "Jsme strážci národního parku a dobře se staráme o naši divokou přírodu." Zatímco strážci toto říkají, pytláci se snaží doběhnout pro kachničku, aby ji získali, ale jakmile se strážci otočí zpátky, musí zamrznout. To se následně opakuje. Jakmile se pytláci dostanou ke kachničce, musí ji sebrat a schovat, pokud je potřeba znovu zamrznout. Nyní si strážci mohou zavolat tři pytláky, aby jim ukázali ruce, jestli v nich nemají kachničku. Pokud strážci najdou kachničku dříve, než se s ní pytláci dostanou na startovní linii, pytláci musí začít znovu a mohou si promyslet lepší strategii. Buďte opatrní, protože kachnička zapíská, pokud ji pytlák chytí příliš tvrdě!
Konec hry: Pytláci donesou kachničku zpět za startovní čáru.


Tagy: Krátké, Energizer, Venkovní

6. Štafetový závod s kameny

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Menší kameny

Popis:

Příprava: Vyznačte startovní a cílovou čáru. Utvořte dvě nebo tři skupiny.
Herní instrukce: V malých skupinách, skupina běží štafetový závod s různými úkoly na obratnost a rovnováhu: chůze s kamenem na hlavě nebo na nártu nohy od startu k cílové čáře a zpět, kutálení kamene po zemi bez házení, běh s kamenem v ruce nebo mezi koleny… „Riskantní kamenná stezka“ zabere trochu víc času: Závodníci se musí dostat od startu do cíle tak, že mohou šlapat jedině na tři položené kameny, které stále přemisťují před sebe. Pokud šlápnou vedle, musí se vrátit na start a začít znovu.
Konec hry: Jedna ze skupin vyhraje závod.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Energizer, Spolupráce, Venkovní

7. Stoupající hladiny moří

Kategorie: Warm up, Energizer
Cíl: Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Karton, tužka, křída, hudba

Popis:

Příprava: Na podlahu se položí různě velké kruhy z kartonu. Každý kruh představuje záchranný člun, který unese různý počet lidí.
Herní instrukce: Všichni se pohybují po místnosti za doprovodu hudby. Jakmile hudba přestane hrát, každý hledá záchranný člun. Ten, kdo se do žádného nevejde nebo vyskočí jako „jeden navíc“, je vyřazen.
Varianty:
● Nahraďte hudbu vyprávěním příběhu, ve kterém záchranné čluny hrají roli.
● Jen lidé se stejnými vlastnostmi (např. stejná barva očí nebo koníček) mohou nastoupit na stejný člun.


Tagy: Krátké, Energizer, Vnitřní, Venkovní

8. Klimatický salát

Kategorie: Warm up
Cíl: Poznat se navzájem, Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Židle

Popis:

Příprava: V dostatečně velkém prostoru postavte těsný kruh ze židlí, kde je o jednu židli méně, než je počet hrajících osob.
Herní instrukce: Klimatický salát je založen na hře Ovocný salát. Jedna osoba stojí uprostřed a pokládá otázky týkající se klimatu ostatním hráčům sedícím v kruhu. Všichni, kdo na tuto otázku kladně odpoví, musí vstát a přesednout si na jinou židli. Tazatel se snaží co nejrychleji obsadit volnou židli. Kdo zůstane bez místa, vrátí se doprostřed a musí vymyslet novou otázku. Je zakázáno přesunout se jen na sousední židli. Když člověk ve středu zavolá „Klimatický salát“ (když třeba zrovna nevymyslí žádnou otázku), všichni hráči si musí vyměnit místa.
Možné otázky:

  1. Kdo už letos letěl letadlem na dovolenou?
  2. Kdo jezdí na kole do školy/práce?
  3. Kdo doma jí převážně biopotraviny?
  4. Kdo se koupe ve vaně místo sprchy?
  5. Kdo nechává svůj počítač stále v pohotovostním režimu?
  6. Kdo doma používá sušičku na prádlo?

Tip: Klimatický salát je vhodný zejména po přípravě vlastní „ekologické stopy“ nebo po diskusi o možných řešeních v každodenním životě.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Icebreaker, Zábava, Vnitřní

9. Padající závěsy

Kategorie: Warm up
Cíl: Poznat se navzájem, Učení jmen, Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Deka, záclona nebo prostěradlo

Popis:

Příprava: Potřebujete dva týmy a velkou deku. Týmy jsou rozděleny náhodně a měly by mít stejný počet hráčů. Dva vedoucí hry roztáhnou deku jako závěs mezi oběma týmy, aby na sebe neviděly.
Herní instrukce: Když je závěs natažen: Každý tým určí jednu osobu, která si sedne před závěs. Když jsou oba týmy připraveny, závěs spadne. Nyní ti, kdo sedí proti sobě, musí říct co nejrychleji jméno osoby naproti. Pomalejší musí přejít k druhému týmu. Pak hra startuje znovu od začátku – natáhne se závěs a dva další hráči se usadí na jeho stranách.
Tip: Pokud se hráči už lépe znají, můžete je místo jmen nechat říkat například jejich koníčky, oblíbené jídlo nebo barvu. Hra je vhodná jako seznamovací aktivita nebo jako energizer k přerušení skupinových lekcí a akcí a k zaměření pozornosti účastníků na ostatní.
Konec hry: Hra končí, když v jednom z týmů nezůstane žádný hráč, nebo když každý z nich absolvuje jedno kolo a jedna ze dvou skupin vyhraje.


Tagy: Krátké, Náročná příprava, Icebreaker, Zábava, Vnitřní

10. Čtyři rohy

Kategorie: Warm up
Cíl: Poznat se navzájem,
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Čtyři rohy v místnosti

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Všichni hráči se pohybují. Průvodce hrou vyhlásí hlavní téma a přidělí možné odpovědi do jednotlivých rohů. Hráči se přesunou do rohů podle toho, která odpověď je jim nejbližší.
Příklady:
● Strava: veganská, vegetariánská, vše, jiné speciality
● Doprava/cestování: Letadlo, vlak/autobus, auto, kolo/pěšky
● Oblíbené místo: pláž/moře, hory, les, město
● Nakupování: supermarket, diskontní prodejna, farmářský trh, bezobalový obchod


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Icebreaker, Zábava, Vnitřní

11. Už jsem…

Kategorie: Warm up
Cíl: Představovací kolečko, poznat se navzájem
Trvání: 5 - 15 minut
Potřebný materiál: Židle (o jednu méně než je účastníků)

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Jedna osoba stojí uprostřed kruhu ze židlí, takže je v kruhu o jednu méně. Řekne větu začínající: "Už jsem udělal…" nebo "Už jsem byl…" a končící jednou věcí. Všichni, kdo tuto věc už dělali, si stoupnou a hledají nové místo. Kdo zůstane bez místa, říká další větu.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Icebreaker, Zábava, Vnitřní

12. Kmen stromu

Kategorie: Warm up
Cíl: Poznat se navzájem, Učení jmen, Aktivizace
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: Kmen stromu nebo provázek, možná papír a propiska

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Celá skupina stojí na kmeni. Podle velikosti skupiny vedoucí hry napíše na jednotlivé listy papíru po sobě jdoucí čísla. Nyní hráči obdrží náhodná čísla. Skupina se má seřadit podle čísel – nikdo se nesmí dotknout země. Můžete hru ztížit zákazem mluvit, takže každý zná jen vlastní číslo a ne ostatních. Podle toho, co se změní, budete možná muset během hry častěji měnit místa.
Hru můžete hrát také pomocí napnutého provázku - hráči musí mít stále jednu ruku na provázku. Nebo tak, že všichni stojí v řadě a místa si mohou vyměnit jedině tak, že prolezou mezi jejich nohama.
Pro extrémní atlety: Napněte provázek relativně nízko, musí stále probíhat mezi nohama, jedna ruka každého hráče se musí stále dotýkat provázku.
Hru můžete také upravit tak, že účastníci nedostanou čísla, ale písmena, ze kterých musí utvořit slovo. Zde je samozřejmě chaos ještě větší, protože hráči se musí napřed dohodnout, jaké slovo chtějí složit. Nebo se můžou seřadit podle prvního písmene jména, data narození…
Konec hry: Když si skupina myslí, že jsou ve správném pořadí, odhalí se skutečnost.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Icebreaker, Zábava, Venkovní

13. Z jakého lesa pocházíš?

Kategorie: Icebreaker
Cíl: Představovací kolečko, poznat se navzájem
Trvání: 20 minut
Potřebný materiál: Obrázky lesa

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Každý se představí a zároveň popíše, jak vypadá les, ze kterého pocházejí. Jaké druhy rostlin tam rostou? Jak vysoké jsou stromy? Rostou tam převážně jehličnaté nebo listnaté stromy? Nebo převládá jiný druh?
Konec hry: Všichni se představili.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Icebreaker, Zábava, Venkovní

14. Liščí procházka

Kategorie: Vnímání, les, louka
Cíl: Mindfulness, Spojení s přírodou
Trvání: 10 - 25 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Na liščí procházce začnete s prvním úkolem a požádejte skupinu, aby se pohybovali co nejtišeji. Až to zvládnou na určitou vzdálenost, můžete přejít na další krok a předvést, jak extrémně pomalu zvedat nohy: vnější strana se nejprve dotkne země a pak se velmi pomalu odvaluje. Když se pohybujete tímto způsobem, možná bude trvat půl hodiny ujít 10 metrů, ale také máte šanci vidět více zvířat a lépe vnímat přírodu kolem sebe. Je také dobé to zkombinovat s aktivitou Soví oko.
Konec hry: Po 10 až 25 minutách se skupina zastaví a mluví o svých zážitcích.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

15. Útěk do divočiny

Kategorie: Vnímání, les, louka, voda
Cíl: Zažít přírodu, posílení sebevědomí
Trvání: 30 - 60 minut
Potřebný materiál: Příroda

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Každý hráč si vybere místo v přírodě, které ho přitahuje a vybízí k setrvání. Může to být balvan, mýtina nebo zvlášť hezký kousek rozkvetlé louky. Individuálně se rozptýlí v přírodě a pozorují zvířata a rostliny, poslouchají zvuky prostředí. Další účastníci jsou mimo dohled. „Útěk do divočiny " posiluje důvěru účastníků v sebe sama a své okolí. Vnímají svou náladu a poznávají tak nejen přírodu, ale i sami sebe o něco lépe.
Konec hry: Po 30 minutách vedoucí svolá všechny zpátky. K tomuto účelu lze použít například předem domluvený ptačí hlas. V rámci reflexního kolečka se pak účastníci podělí o své postřehy s ostatními.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

16. Lokalizace hluku

Kategorie: Vnímání, les, louka, voda
Cíl: Aktivizace
Trvání: 20 - 30 minut
Potřebný materiál: Něco na zavázání očí

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Jedna osoba má zavázané oči a stojí uprostřed vhodného, klidného kousku lesa. Skupina se rozmístí kolem této osoby ve vzdálenosti asi 7 metrů. Nyní jsou všichni potichu a musí se snažit dostat co nejblíže k osobě se zavázanýma očima. Jejím úkolem je lokalizovat ostatní lidi. Kdykoli si myslí, že ví, kde se někdo nachází, ukáže prstem tím směrem. Pokud se nemýlí, musí daná osoba zůstat na místě. Pokud se mýlí, nic se neděje.
Konec hry: Hra pokračuje, dokud nejsou všichni lokalizováni nebo dokud si někdo neplácne s osobou se zavázanýma očima. Tato osoba nebo osoba, která došla nejdále, je vítězem a v dalším kole stojí uprostřed.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

17. Soví oko

Kategorie: Vnímání, les, louka
Cíl: Mindfulness, Vnitřní klid a napojení
Trvání: 5 - 10 minut
Potřebný materiál: Nic, případně sedací podložka

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Špehujte jako sova a dívejte se na své okolí jinak. Představte si, že jste sova, a aniž byste se hýbali, zkoumejte své okolí a hledejte potenciální kořist. K tomu si najděte místo, odkud máte dobrý výhled, a posaďte se se zkříženýma nohama s rukama v klíně nebo na kolenou. Oči máte otevřené a díváte se střídavě zleva doprava. Pohybují se pouze vaše oči, zbytek těla je v klidu, jako když sova vyhlíží kořist. Abyste byli dokonale potichu, můžete přizpůsobit pohyb očí svému dechu a pomalu se nadechovat při pohledu vlevo a vydechovat s pohledem vpravo. Poté zavřete oči a v duchu se podívejte na své čelo, abyste ho mohli sledovat.
Konec hry: Po 10 minutách vedoucí zavolá všechny zpět, například pomocí předem domluveného ptačího hlasu, a zeptá se, jaká to byla pro účastníky zkušenost.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

18. Myšlenková cesta „Strom“

Kategorie: Vnímání, les, louka
Cíl: Mindfulness, Spojení s přírodou
Trvání: 15 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Jděte ke stromu. Přemýšlejte o něm tři minuty. O tom, jak roste, o jeho listech, o ptácích, kteří zpívají v jeho větvích, o mechu a lišejnících, které na něm rostou, o všech zvířatech, která na něm žijí, a tak dále. Ale nemyslete na nic jiného. Pokud vás nějaká myšlenka přece jen napadne, položte ji na obláček a nechte ji odplout na modré obloze.
Konec hry: Po 10 minutách vedoucí zavolá všechny zpět, například pomocí předem domluveného ptačího hlasu, a zeptá se, jaká to byla pro účastníky zkušenost.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

19. Jaké jsou kameny?

Kategorie: Vnímání, les, louka, Kameny
Cíl: Aktivizace
Trvání: 20 - 30 minut
Potřebný materiál: Různé kameny

Popis:

Příprava: Skupina se projde po okolí a hledá kameny, každý potřebuje jeden.
Herní instrukce: Z velkého množství různých kamenů se vyberou dvojice a položí se vedle sebe na kus látky tak, aby sloužily jako příklad pro dvojici protikladných vlastností. Je důležité vybrat dvojici kamenů tak, aby se přesně zamýšlené vlastnosti projevily jako přednosti. Buď skupina uhodne vlastnosti již umístěných dvojic, nebo je umístí sami.
Příklad: Lehký a těžký (bílý kamínek z pemzy a bílý křemen stejné velikosti) nebo barevný a jednobarevný, hladký a drsný, hranatý a kulatý…


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Vnímání, Venkovní

20. Zvířecí divadlo

Kategorie: Rozdělení do skupin
Cíl: Utvoření skupiny
Trvání: 10 minut
Potřebný materiál: Karty se zvířaty

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Každý účastník dostane obrázek zvířete, které může být lesní, luční, vodní nebo nějaké úplně jiné. Všechna zvířata jsou několikrát představena, aniž by účastníci věděli, kdo má jaké zvíře. Před zahájením hry se ujasní, jestli každý zná své zvíře. Jak se pohybuje, co, jak a kde jí? Jaké dělá zvuky?
Po startovním signálu na sebe všichni účastníci vezmou roli svého zvířete a hrají ji všichni najednou. Takto vyjde najevo, kdo je jaké zvíře, a stejná zvířata bez mluvení vytvoří skupinky. Poté každá skupina představí své zvíře tak, že ostatní mohou hádat, jaké to je. Podle toho, jak velké mají být skupiny, se rozdá odpovídající počet karet se stejnými zvířaty.
Konec hry: Poté, co každá skupina představí své zvíře, jsou skupiny vytvořeny.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Rozdělení do skupin, Vnitřní, Venkovní

21. Mravenčí hra

Kategorie: Rozdělení do skupin, Warm up
Cíl: Aktivizace, učení jmen
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: -

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Hráči pobíhají jako mravenci po louce. Vedoucí hry najednou zavolá "mravenec" a pak číslo, např. "sedm!" Hráči musí okamžitě vytvořit mravenčí kolonie v počtu podle vyvolaného čísla. Vedoucí hry může kontrolovat délku hry pomocí důmyslných číselných sekvencí.
Konec hry: Když se vytvoří skupiny požadované velikosti.
A nebo obvykle zůstane několik hráčů, kterých je příliš málo na to, aby vytvořili kolonii požadované velikosti. Tito hráči jsou vyřazeni. Po několika kolech zbývá jen velmi málo hráčů a tím hra končí.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Rozdělení do skupin, Vnitřní, Venkovní

22. Rostlinné skupiny

Kategorie: Rozdělení do skupin
Cíl: Utvoření skupiny
Trvání: 10 minut
Potřebný materiál: Karty s rostlinami

Popis:

Příprava: Bez přípravy.
Herní instrukce: Každý účastník dostane obrázek rostliny, která může být lesní, luční, vodní nebo nějaká úplně jiná. Všechny rostliny jsou několikrát představeny, aniž by účastníci věděli, kdo má jakou. Před zahájením hry se ujasní, jestli každý zná svou rostlinu. Jak vypadá a kde roste?
Po startovním signálu všichni účastníci popisují své rostliny. Takto vyjde najevo, kdo je jaká rostlina, a stejné rostliny bez vyslovení jejího jména utvoří skupiny. Poté každá skupina představí svojí rostlinu tak, že ostatní mohou hádat, jaká to je. Podle toho, jak velké mají být skupiny, se rozdá odpovídající počet karet se stejnými rostlinami.
Konec hry: Poté, co každá skupina představí svou rostlinu, jsou skupiny vytvořeny.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Rozdělení do skupin, Vnitřní, Venkovní

23. Brainwriting

Kategorie: Zpětná vazba
Cíl: Zpětná vazba, Reflexní kolečko
Trvání: 30 minut
Potřebný materiál: Čtyři stěny s papíry nebo flipcharty, propisky

Popis:

Příprava: Stěny jsou označeny těmito hesly:

  1. Vzdělávání a politika
  2. Každodenní život a chování spotřebitelů
  3. Doprava a mobilita
  4. Utopie pro ekologicky šetrnější svět

Herní instrukce: Po startovním signálu mají účastníci 5 minut (nebo déle, pokud je potřeba) na zamyšlení se nad ekologicky šetrným chováním/alternativě pro hesla 1 – 4 na zdech a zapsání na papír tak, aby si to mohli všichni lehce přečíst. Podle motta: Co by se muselo udělat, resp. co bychom museli udělat my nebo každý jednotlivec, aby se změna klimatu nezhoršovala? Můžou pracovat individuálně nebo ve skupinkách. Také ostatní účastníci mohou jednotlivé možnosti na papíře doplnit nebo okomentovat.
Vyhodnocení:
Vedoucí čte komentáře nahlas a o některých vyvolá diskuzi. Nesrozumitelné myšlenky nebo komentáře by měli jejich autoři znovu vysvětlit, aby je všichni slyšeli.

Tip: Potřebujeme trochu neobvyklé nápady a především představy o světě, ve kterém by sami mladí lidé chtěli žít. V tomto ohledu je obzvláště zajímavé, když jsou mladí lidé povzbuzováni k tomu, aby nepřemýšleli v rámci zavedených pravidel a norem, ale aby popustili uzdu své fantazii a přesto přicházeli s nápady a možnostmi, které lze brát vážně.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Reflexe, Vnitřní

24. Hodnotící terč

Kategorie: Zpětná vazba
Cíl: Zpětná vazba, Reflexní kolečko
Trvání: 5 - 15 minut
Potřebný materiál: Papír, propiska, samolepicí tečky

Popis:

Příprava: Na listu papíru se nakreslí šipkový terč - tedy kruh, který se rozdělí na několik soustředných kruhů a čárami napříč jako kousky dortu jednotlivé části programu.
Herní instrukce: Účastníci dostanou samolepky a propisku. Hodnotí, zda se část programu „trefila do černého“, nebo zda byla „úplně mimo mísu“, tj. dokonce mimo cíl.

Tip: Terč na šipky se hodí zejména k rychlému zamyšlení u výstupních dveří při odchodu, když na přemýšlení nezbývá příliš mnoho času.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Reflexe, Vnitřní, Venkovní

25. Foodback

Kategorie: Zpětná vazba
Cíl: Zpětná vazba, Reflexní kolečko
Trvání: 30 minut
Potřebný materiál: symboly nákupního košíku, mixéru a kompostu, moderační karty, tužky

Popis:

Příprava: Tři symboly (nákupní košík, kompost a mixér) se rozmístí na podlahu (nakreslit na místě nebo vytisknout předem a přinést s sebou).
Herní instrukce: Účastníci dostanou moderační kartičky, na které mohou napsat svou zpětnou vazbu. V závislosti na časových možnostech a velikosti skupiny lze moderátorské kartičky s komentáři přečíst a položit tak, aby odpovídaly symbolům, nebo je jednoduše potichu přiřadit.


Tagy: Krátké, Reflexe, Vnitřní, Venkovní

26. Předpověď počasí

Kategorie: Zpětná vazba
Cíl: Zpětná vazba, Reflexní kolečko
Trvání: 30 minut
Potřebný materiál: Tabule nebo velký plakát pro předpověď počasí, propisky, pokud možno papíry A4

Popis:

Příprava: Na plakát nebo tabuli jsou nakresleny různé body, které se mají reflektovat. Mohou to být jednotlivé body programu víkendového školení nebo části realizace projektu. Symboly pro předpověď počasí (slunečno, déšť, jasno až oblačno, mlha…) se představí a vysvětlí skupině. Je možné přijmout i návrhy účastníků na doplnění mapy.
Herní instrukce: Každý účastník nakreslí nebo připevní své symboly počasí na vymezená místa a vysvětlí, co znamenají.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Reflexe, Vnitřní, Venkovní

27. Biodiverzita snadno a rychle

Kategorie: Experiment, Les, Voda, Louka
Cíl: Poznat druhy hrou
Trvání: 10 - 20 minut
Potřebný materiál: List papíru, propiska, určovací kniha

Popis:

Příprava: Seznámení s oblastmi, kde se bude sčítat. Rozdání tužek a papíru.
Herní instrukce: Vydejte se do přírody a spočítejte všechny druhy rostlin nebo zvířat, které najdete. Kolik druhů roste ve kterých oblastech? Najděte všechny druhy, které můžete najít na louce. Spočítejte je a pak přejděte na další louku a udělejte to samé.
Konec hry: Porovnejte čísla a podívejte se na okolí a lokalitu. Totéž můžete samozřejmě udělat i v lese nebo hned za vašimi dveřmi. Nyní začněte identifikovat některé druhy. Použijte určovací knihu nebo aplikaci (např. FLORA Incognita APP nebo Plantnet pro rostliny nebo BirdNET pro ptáky). Přemýšlejte o tom, proč je v jedné lokalitě více druhů než v druhé.


Tagy: Krátké, Jednoduchá příprava, Reflexe, Venkovní

28. Historie odpadu

Kategorie: Simulační hra
Téma: Produkce a likvidace odpadu
Cíl: Zamyslet se nad negativními účinky skládkováním odpadů v příštích 10 letech; zamyslet se jak je důležité hledat alternativní řešení problému nadměrné produkce odpadů.
Trvání: 60 minut
Potřebný materiál: Papír, tužky, propisky, flip charty

Popis:

Účastníci se rozdělí do skupin po 3 – 5 lidech.
Krok 1. každá skupina musí vyhledat nějaký e-odpad a elektroodpad (vedoucí by již měli mít připravené materiály a jejich různé části) a vybrat maximálně tři z nich;
Krok 2. z nalezených částí vytvoří krátký příběh o jejich životě, od jejich výroby až po zničení.
POZNÁMKA: příběh bude poté prezentován ostatním a každá skupina by měla najít nejvhodnější a nejkreativnější cestu, jak to udělat. Během této fáze by také měli odhadnout možný dopad těchto odpadů v následujících 10 letech a měli by hledat alternativní řešení, jak snížit dopad jejich produkce a likvidace.
Krok 3. přednesení příběhů ostatním.
Debriefing. Klíčové otázky pro shrnutí:
● Je popsaný scénář realistický?
● Je možné důvěryhodným způsobem změřit skutečný dopad? Pokud ano, jak?
● Souhlasíte s navrženými řešeními?
● Máte nápady, jak vyřešit nebo alespoň zvládat problém?
● Poznatky získané z této aktivity.


Tagy: Dlouhé, Jednoduchá příprava, Kreativní, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

29. Přežití států

Kategorie: Soutěž, Reflexe, Spolupráce
Téma: Udržitelnost, Mezinárodní vztahy
Cíl: Chápat udržitelnost jako produkt komplexního systému, který začíná osobními a kolektivními postoji a který zahrnuje ekonomické vztahy, mezinárodní vztahy (a konkrétně sever/jih), životní prostředí, historii atd.
Trvání: Kolem 45-60 minut
Potřebný materiál: Židle (jedna pro každého z účastníků), klacíky/dřívka (kolem 10 pro každého); fixy, flipchart

Popis:

Aktivita se hraje ve třech fázích a každá má několik kol (např. 3 nebo 4). Na stole je připraven flipchart s tabulkou, kam vedoucí zapisuje výsledky každého kola a každé fáze. Účastníci sedí na židlích v kruhu, ale koukají směrem ven z kruhu. Dostanou tyto instrukce:
Vysvětlení hry
● Každý z vás je země, řekněte mi zemi, ve které jste. POZNÁMKA: Když účastníci řeknou, jakou zemi každý z nich zastupuje, vedoucí ji zapíše do tabulek na flipchartu.
● Vaší úlohou je přežít. K přežití potřebujete 4 klacíky. Pokud nezískáte 4 klacíky, vaše země zemře a vy se budete moci zúčastnit až další fáze.
● Zavřete oči a my tyto klacíky rozhodíme na zem a když řeknu „teď!“, otevřete oči a musíte jít co nejrychleji, abyste si vzali klacíky, které potřebujete k přežití.
● Když řeknu „stop!“ nesmíte si vzít žádné další klacíky a musíte se vrátit zpět na své místo.
POZNÁMKA PRO LEKTORY: mohou si vzít více než 4 klacíky, pokud chtějí. Nepodporujeme je v tom, ani je od toho neodrazujeme… nechceme dávat více pokynů, než ty, které už byly dány. Přesto facilitátor nasadí soutěžní tón, aby podnítil jejich postoj.

Krok 1. První fáze – PŘEDINDUSTRIÁLNÍ SPOLEČNOST
Jakmile jsou řečeny instrukce a klacíky (asi 10 na účastníka) jsou rozhozeny po podlaze (nerovnoměrně kolem účastníků), účastníci je získají a my řekneme „stop!“, nastane čas spočítat výsledky. Jeden vedoucí výsledky zapíše; ti účastníci, kteří mají méně než 4 klacíky, jsou vyřazeni a vedoucí to řekne s velkým zármutkem. Ti, kteří získali 4, jsou správně. A ti, kteří mají více než 4 jsou přijati s překvapením a obdivem (“Páni! Tolik jich získali!!“ - Nikdy neříkáme, že je to dobře nebo špatně.). Odehrají se 3 kola, až na zemi nezůstanou žádné klacíky. Po sečtení výsledků sebereme všechny klacíky a ty se odstraní (dozví se to až poté, co se tak stane v prvním kole). Nové kolo se odehraje jen s klacíky, které ještě zůstaly na podlaze. Na konci stanoveného počtu kol pro danou fázi spočítáme, kolik zemí přežilo a kolik zemřelo. Poté zahájíme další fázi, opět se všemi účastníky.
Krok 2. Druhá fáze - PRŮMYSLOVÁ SPOLEČNOST
Po prvním kole jim vysvětlíme, že ti, kteří získali více než 4 klacíky, mají nyní výhodu.: řekneme poprvé „teď!“ jenom pro ně a až poté pro všechny ostatní, co přežili jen se čtyřmi klacíky. Na konci stanoveného počtu kol pro danou fázi spočítáme, kolik zemí přežilo a kolik zemřelo. Poté zahájíme další fázi, opět se všemi účastníky.
Krok 3. Třetí fáze – DNEŠNÍ SPOLEČNOST
Stejná jako druhá fáze, ale po každém kole odhodíme znovu na podlahu polovinu klacíků, které už účastníci získali. Na konci stanoveného počtu kol pro danou fázi spočítáme, kolik zemí přežilo a kolik zemřelo.
ANALÝZA
● Jaké byly výsledky každé fáze? (kolik zemí přežilo do konce? Kolik jich přežilo alespoň 2 fáze? Přežili v některé z fází všichni?) - účastníci by si měli všimnout, že už „smrt“ jedné země je neúspěch… a většina z nich zemře…
● Myslíte si, že jednotlivé fáze odpovídají historickým fázím? (které? Předpokládáte, že pre-industriální společnosti –které využívaly jen zdroje; industriální společnosti - ti, kteří mají výhody, mohou investovat do vytvoření technologie a mít tak náskok; postindustriální společnosti)
● Co je důvodem zániku zemí? Více než nedostatek zdrojů to bude jejich využívání, postoj k nim (nadměrná spotřeba, soupeření proti ostatním, …) a další země, které motivovaly smrt.
● Zkoušel někdo změnit chování? Co se jim stalo?
● Existovala v některém okamžiku dynamika spolupráce?
● Které alternativy mohly vzniknout? (spolupráce-solidarita; udržitelná spotřeba; nerůst; výchova k udržitelnosti - říkat ostatním, že tento způsob je všechny zabije…)
● Kdy změníme své chování? (Poté, co zažijeme věci, které jdou špatným směrem, AKTIVUJEME NAŠE KRITICKÉ MYŠLENÍ.).
● Stačí recyklovat, abychom přežili? Co jiného lze udělat??

Stáhněte si tuto podpůrnou tabulku v PDF


Tagy: Dlouhé, Náročná příprava, Kritické myšlení, Vnitřní

30. Kousky dortu

Kategorie: Soutěž, Reflexe, Spolupráce
Téma: Udržitelnost, mezinárodní vztahy, rozdíl mezi bohatšími a chudšími regiony z hlediska bohatství
Cíl: Zvýšit povědomí o rozdílech v ekonomickém postavení ve světě; seznámit se se sociálními a ekonomickými právy; prodiskutovat dopady chudoby na lidskou důstojnost a otevřít diskusi o lidských právech
Trvání: 60 minut
Potřebný materiál: 32 kousků dortu nebo sladkostí (může to být skutečný dort nebo něco nakresleného…), 5 značek reprezentující 5 světadílů, nakreslená nebo vytištěná mapa světa (položen na podlaze)
POZNÁMKA: místo dortu můžete použít cokoli - například nepravé peníze. Statistiky byly převzaty z www.geohive.com - můžete si regiony rozdělit na menší části.

Popis:

Zeptejte se skupiny, jaký je podle nich celkový počet lidí na světě. Dejte jim několik tipů a pak jim řekněte správné číslo. Vysvětlete, že pro dnešní aktivitu skupina představuje všechny lidi na světě:
● Ukažte jim mapu světa a těch pět značek umístěných na mapě; požádejte je, aby se rozdělili mezi pět regionů, které tyto značky zastupují. Pokud si například myslí, že 20 % světové populace žije v Evropě, mělo by 20 % skupiny jít a postavit se vedle značky Evropa;
● Dejte jim čas, aby o tom mezi sebou diskutovali; poté jim sdělte skutečné poměry. Vyzvěte lidi, aby se přesouvali mezi světadíly tak, aby u každé značky stál správný počet lidí;
● Přineste dort. Řekněte skupině, že představuje HDP (hrubý domácí produkt) světa jako celku.
POZNÁMKA: Pro účely této aktivity HDP znamená množství jídla, které si můžou koupit - jinými slovy množství dortu.
● Požádejte skupinu, aby se pokusila zjistit nebo odhadnout, kolik kousků dortu podle nich zkonzumují jednotlivé světadíly. Opět jim dejte čas na diskusi;
● Až si budou myslet, že znají správnou odpověď, rozdělte dort podle tabulky v příručce a každému regionu světa dejte správný počet kousků.
Debriefing. Klíčové otázky pro shrnutí:
● Překvapily vás zjištěné informace? Co právě cítíte?
● Bylo to spravedlivé rozdělení dortu? Jak by vypadala lepší cesta?
● Myslíte si, že je spravedlivé, že se světové zdroje rozdělují tímto způsobem?
● Jak si myslíte, že k takovému stavu došlo?
● Myslíte si, že bohatí mají povinnost (nebo odpovědnost) dělit se o zdroje s chudými, nebo by to podle vás mělo být věcí osobní volby?
● "Vlastnictví je devět desetin práva" - souhlasíte s tím? Co znamená, že zdroje někomu nebo nějaké zemi "patří"?
● Myslíte si, že máme závazky pouze vůči vlastním lidem, nebo závazky přesahují hranice států? Co si myslíte o závazcích mezi severními a jižními zeměmi?
● Myslíte si, že by měly existovat limity pro zdroje, které může vlastnit jeden člověk nebo země, pokud existují jiní, kteří hladoví?
● Jak rozumíte tomu, o čem se dnes hovořilo v souvislosti s lidskými právy?

POZNÁMKA: je důležité si uvědomit, že statistiky jsou pouze přibližné (je zřejmé, že v každém regionu jsou země a jednotlivci, kteří jsou bohatší než nadprůměr, a dostali by více koláče; jsou země, které jsou chudší než průměr a dostaly by méně). Pozornost by se neměla soustředit na přesnost čísel, ale na skutečnost, že v každé zemi světa existují extrémní nerovnosti.

POZNÁMKA: Materiál s čísly v excelu je vytištěn na konci popisu aktivity… (zatím není)


Tagy: Dlouhé, Náročná příprava, Kritické myšlení, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

31. V mé komunitě

Kategorie: Simulace
Téma: Koncept “komunity”, definice potřeb (a návrhy, jak je naplnit), návrh na uspořádání komunity, definování rolí a pravidel pro sdílené bydlení
Cíl: Uvažovat o konceptech: Komunita, potřeby, „osvobozený čas“, „prostor mimo prostor“.
Trvání: 90 - 120 minut
Potřebný materiál: Flip charty, propisky, fixy

Popis:

Krok 1. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin, které představují dvě různé „nové“ komunity. Poté jsou požádáni, aby vybudovali vlastní komunitu, která bude splňovat následující aspekty:
● Jméno komunity;
● Definovat jazyk místní komunity;
● Jak se navzájem zdraví?
● Co je jejich tabu?
● Co je dovoleno?
● Co je zakázáno?
● A co se dělá, když někdo „zakázanou věc“ nerespektuje?
● Místní organizace z hlediska přírodních zdrojů a trhu (nebo výměny);

Krok 2. Každá skupina si zkusí praktikovat život v komunitě;
Krok 3. V každé komunitě jsou vybráni 2 ambasadoři, vzájemná výměna ambasadorů;
Krok 4. Ambasador se vrátí zpět do své domovské komunity a popíše tu druhou.
Obě komunity se vrátí do společné diskuze. Klíčové otázky k diskuzi:
● Co jste pochopili o druhé komunitě? K ambasadorům;
● Pochopili to správně? Na komunity;
● Máte nějakou hierarchii? Pokud ano, jakou a jak funguje?
● Jak si rozdělují přírodní zdroje?
● Jak hospodaříte s prostorem?
● Jak hospodaříte s časem?
● Jak se ve vaší komunitě rozhoduje?
● Proč jste definovali toto tabu?
● Jak jste definovali, co je dovoleno a co zakázáno?
● Proč a jak jste rozhodli o trestu?


Tagy: Dlouhé, Jednoduchá příprava, Kritické myšlení, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

32. Mapování zeměkoule

Kategorie: Práce ve skupinách s nástrojem konceptuální mapy
Téma: Souvislosti mezi lidskými právy a životním prostředím
Cíl: Pochopit úzkou souvislost mezi otázkami životního prostředí a lidskými právy, prozkoumat Potřeby, Čas a Prostor, rozvíjet dovednosti spolupráce a analýzy.
Trvání: 90 – 120 minut
Potřebný materiál: 4 Velké flip charty, post it, fixy, propisky, papíry A4, lepidlo, nůžky, 4 vytištěné podklady s klíčovými slovy (jeden pro každou skupinu)

POZNÁMKA: ujistěte se, že máte dostatek místa pro tři skupiny pracující kolem svého listu papíru.

Popis:

Krok 1. udělat všem krátkou prezentaci o nástroji Konceptuální mapy;
Krok 2. rozdělit účastníky na 4 skupiny: Komunita / Potřeby / Čas / Prostor
Krok 3: dejte každé skupině podklad a vysvětlete jim, že jejich úkolem je vytvořit vlastní konceptuální mapu podle „názvu“ jejich skupiny.
Krok. 4: Prezentace konceptuálních map před ostatními, analýza souvislostí a zhodnocení.

Stáhněte si tento pomocný popis v PDF


Tagy: Dlouhé, Náročná příprava, Kreativní, Kritické myšlení, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

33. Wall Street Simulace

Kategorie: Role Play
Téma: Ekonomika a etika
Cíl: Přimět účastníky k zamyšlení nad motivy a metodami nadnárodních korporací; zamyslet se nad tím, jak nízko v hierarchii jejich priorit stojí etika, sociální otázky, životní prostředí, spravedlivá soutěž. Hra také poukazuje na to, jak mohou mezilidské konflikty a nepřátelství ovlivnit rozhodování firem, které má vliv na tisíce lidí.
Trvání: 120 minut
Potřebný materiál: Popis role pro každého z účastníků, sada 9 problémů (jedna sada pro každou "organizaci"); schéma odpovědí a bodové schéma pro "Wall Street"; tabule nebo velký papír na kterém bude nakreslen burzovní graf; barevné fixy na nakreslení grafu (různé barvy pro každou „organizaci“)

Popis:

Krok 1. Rozdělit účastníky do 5 "organizací“ (rozdělit lidi ze stejné země do různých skupin) a rozesadit „organizace“ v určité vzdálenosti od sebe, aby neslyšeli diskuze ostatních;
Krok 2. Vedoucí rozdělí účastníkům jejich role (které musí zůstat utajeny a nesmí být nikomu prozrazeny uvnitř ani mimo „organizaci“).
POZNÁMKA: pokud je velikost skupiny větší než 4, může být v „organizaci“ více než jeden radní se stejnou rolí;

Krok 3. předseda každé „organizace“ se představí ostatním členům skupiny a hra. "Organizace" rozhodne o svém názvu a informuje "Wall Street" (vedoucí);

Krok 4. Problémy se rozdělují „organizacím“ v různém pořadí podle bodového schématu. "Organizace" diskutují a hlasováním vyberou jedno ze čtyř možných řešení (v případě nerozhodného výsledku má přednost názor předsedy). Poté výsledek rychle sdělí „Wall Streetu“, který reaguje podle bodového schématu a výsledek zobrazí v grafu.
POZNÁMKA: čas je rozhodující! Můžete stanovit časový limit pro řešení každého problému (například 5 min). "Wall Street '' může požadovat, aby pomalé skupiny zrychlily svou činnost. Může také postihovat „organizace“, které nejsou schopny přijímat rychlá rozhodnutí, případně snižovat hodnotu jejich akcií. Sadu problémů můžete upravovat přidáváním nových nebo změnou již existujících. Nezapomeňte aktualizovat bodové schéma a schéma odpovědí.

Společná diskuze, klíčové otázky:
● Jaká byla vaše role?
● Jak se chová skupina?
● Podíleli se všichni rovnocenně?
● Vnímali jste napětí?
● Jaké byly nejvážnější problémy, s kterými se vaše „firmy“ potýkaly?
● Byly vaše „firmy“ ochotné obětovat zisky pro dobro životního prostředí, zdraví, bezpečnosti a práv lidí?
● Jaký vliv měly mezilidské vztahy ve „firmách“ na vaše rozhodnutí?
● Myslíte si, že tato hra odráží realitu?
● Jak můžeme dosáhnout toho, aby se obrovské korporace staly zodpovědnějšími?

Stáhněte si tuto příručku v PDF


Tagy: Dlouhé, Náročná příprava, Kritické myšlení, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

34. Papírna

Kategorie: Simulační hra
Téma: Řešení konfliktů týkajících se nakládání s odpadem
Cíl: Zamyslet se nad problémem nakládání s odpady; zamyslet se nad dopadem znečištění způsobeného odpadem; vyzkoušet si dovednosti analýzy konfliktů; pracovat na kreativním řešení konfliktů.
Trvání: 90 minut
Potřebný materiál: Fotografie ‘Papírny’ a karty rolí, flipchartový papír a fixy pro každou skupinu

Popis:

Krok 1. Požádat lidi, ať vytvoří skupiny. Vysvětlit, že aktivita se odehrává v imaginární Republice Liper, kde existují vážné obavy ze vznikajícího konfliktu se sousední Republikou Gonzo. Rozdejte popis konfliktu a vysvětlete jej vlastními slovy.

Krok 2. Vysvětlete, že prvním úkolem je analyzovat konflikt, aby bylo možné lépe pochopit jeho jednotlivé prvky. Představte pět prvků, které budou skupiny analyzovat:
● Příčiny: cokoli, co přispělo k vyvolání konfliktu;
● Rozdělující faktory: cokoli, co přispívá k dalšímu rozdělování obou stran;
● Spojující faktory: vše, co obě strany konfliktu spojuje;
● Hrozby: věci, které by mohly konflikt vyhrotit;
● Příležitosti: věci, které by mohly přispět k proměně konfliktu
Dejte skupinám 25 minut na to, aby se zamyslely nad těmito pěti body a zakreslily je na flipchartový papír.

Krok 3. Poté obejděte skupiny a každé z nich dejte kartičku s rolí, na které jsou uvedeny podrobnosti o dalším úkolu. Řekněte jim, že mají 45 minut na to, aby si promysleli, co budou dělat, a vypracovali plán postupu.
Musí se rozhodnout o:
● jménu projektu;
● cílích;
● příjemcích;
● hlavních aktivitách projektu
Po 45 minutách skupiny opět svolejte dohromady a nechte každou z nich, aby své řešení všem představila. Dejte ostatním čas na případné otázky.

Krok 4. Shrnutí a vyhodnocení aktivity.
Klíčové otázky pro shrnutí:
● Jak jste se cítili?
● Myslíte, že by tato situace mohla být reálná?
● Jak vypadala analýza konfliktů?
● Jak jste ve své skupině rozhodli o projektu?
● Bylo dosaženo shody ohledně obecného směřování?
● Co bylo při rozhodování o projektu nejtěžší?
● Myslíte si, že by takové typy projektů mohly v tomto druhu konfliktu skutečně něco změnit?
● Jaké nejdůležitější poznatky jste si z této činnosti odnesli pro plánování budoucí práce s mládeží?

POZMÁMKA: je důležité vytvořit souvislost mezi touto činností a nakládáním s odpadem (např. nelegální likvidace elektronického odpadu v afrických a asijských zemích).
POZMÁMKA: tato aktivita, pokud se hraje tímto způsobem, může být také použita pro dopolední sezení „Simulace plánování projektu“.
POZMÁMKA: aktivita může být také hrána při zachování případové studie, ale bez plánování projektu a s přidáním specifického bloku s divadlem a TdO.

Stáhněte si tuto příručku v PDF


Tagy: Dlouhé, Náročná příprava, Kreativní, Spolupráce, Vnitřní, Venkovní

Kontakt

E: vzdelavani @inexsda.cz
T: +420 222 362 713

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies - více informací.