Udržitelná společnost aneb proč všichni neustále mluví o udržitelnosti?
Pokud si myslíte, že je krásné mít všechny zdroje planety a lidstva k dispozici pro zajištění našeho šťastného života - pravděpodobně máte pravdu, je to krásné. A pokud si představíte své budoucí generace a přejete jim, aby měly stejné životní příležitosti jako vy, myslíte na udržitelnou společnost.
Koncept udržitelné společnosti existuje již desítky let. V roce 1981 ji Lester Brown, zakladatel Worldwatch Institute, definoval jako „takovou, která je schopna uspokojovat své potřeby, aniž by snižovala šance budoucích generací“.
Mnoho aktivistů vidí udržitelnou společnost jako Vennův diagram tří překrývajících se starostí:
V udržitelném světě funguje každý rozměr v harmonii s ostatními. Současní občané mají všechny možnosti k růstu a prosperitě, zdroje zítřka jsou zachovány a chráněny.
Především je soběstačná. Obnovitelné zdroje, které neznečišťují životní prostředí, dodávají energii pro udržitelné energetické systémy; účinnější zemědělské postupy a nové technologie zvyšují výnosy; a snížená spotřeba pomáhá eliminovat odpad.
Díky tomu lze zachovat životní prostředí pro budoucí generace. Globální teploty by mohly přestat stoupat a kvalita ovzduší, vody, přírodních biotopů a kritických ekosystémů by byla chráněna plnou silou zákona.
Stejně tak je důležité, aby v udržitelné společnosti 21. století měl každý člověk rovný přístup k základním potřebám, jako je výživa, přístřeší, vzdělání a zdravotní péče. Ekonomické systémy jsou transparentní, etické a založené na spravedlivých a rovných postupech a firmy používají udržitelné metody výroby a distribuce.
UN 2030 Agenda OSN 2030 pro udržitelný rozvoj a cíle udržitelného rozvoje
Ale žádný strach, existuje seznam individuálních kroků k této utopické představě naší budoucnosti:
Je toho mnohem víc, ale sami se rozhodněte, jak hluboko chcete do tématu proniknout. Naše příručka by vám však mohla pomoci shromáždit nápady!