Do této sekce jsem vybrali praktické tipy a triky z oblasti udržitelnosti obsahující informace, které vám pomůžou s přípravou a průběhem workcampu.
Detaily si přečtete v následujících kapitolách:
Vlak
Vlak není jen nejekologičtější druh veřejné dopravy, ale je také pohodlný, bezpčený a narozdíl od autobusu nezůstanete trčet na dálnici v koloně a můžete si užívat výhledy do okolní krajiny. Na světě jsou stovky dechberoucích železnic, které nenabíejí jen ohromující scenérie, ale také unikátní zážitky.
Autobus
Stejně jako cestování vlakem je dalším udržitelným dopravním prostředkem autobus. Můžete si také vychutnat výhled, ale navíc je to obvykle udržitelnější varianta pro váš bankovní účet.
Auto
I cesta autem, pokud je ve vašem případě smysluplnější, může být šetrnější k životnímu prostředí. Pokud řídíte, zkuste například nabídnout volná místa ostatním cestujícím na platformě BlaBlaCar. Nejenže je to šetrnější k životnímu prostředí, ale vyplatí se to i finančně, protože se pravděpodobně podělíte o náklady na palivo - a navíc budete mít možnost poznat nové lidi. Funguje to i obráceně, zkuste se k někomu přidat. Pokud nejedete daleko, nejste omezeni časem a jste spontánní, můžete zkusit stopovat.
TIP: platforma BlaBla Car
Letadlo
Letecká doprava je z hlediska uhlíkové stopy nejhorším druhem dopravy. Na kratší vzdálenosti zkuste ekologičtější způsoby dopravy nebo lety s co nejmenším počtem přestupů. Většina zplodin se uvolňuje při vzletu a přistání. Na delší vzdálenosti se však někdy vyplatí raději letět letadlem než jet sám autem.
Dalším tipem je využití sedadel v ekonomické třídě. Sedadla v první a business třídě jsou větší, takže při stejném množství paliva přepraví méně osob. Také můžete místo tisknutí papírových jízdenek používat elektronické. Je to sice drobnost, ale také to pomůže něco ušetřit.
Snažte se vyhnout jídlu v letadle, je příliš zabalené a recyklace nepřipadá v úvahu. Proto si s sebou ideálně přibalte svačinu, která při letištní kontrole rozhodně nedělá žádný problém. Pokud dostanete v letadle žízeň a nestihli jste si před cestou doplnit vodu na toaletě, můžete požádat o doplnění vody do vlastního hrnku nebo láhve.
Airbnb, Couchsurfing, BeWelcome a VegVisits
Při ubytování přes Airbnb podporujete konkrétní majitele bytů, nikoli korporace stojící za velkými hotely, což může velmi pomoci místní ekonomice. Couchsurfing nebo BeWelcome jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s místními obyvateli a skutečně se začlenit do místní komunity.
Pokud hledáte něco ještě udržitelnějšího, zkuste VegVisits. Je to služba podobná Airbnb určená pro vegetariány a vegany. Můžete si pronajmout nejen ubytování v bezmasém domě, ale klidně i bezmasou kuchyň na několik hodin, když si potřebujete uvařit. Služba je dostupná pro místa po celém světě, ale rozhodně zde není tolik nabídek jako na Airbnb.
TIP: platformy Couchsurfing, BeWelcome, VegVisits
Kempy
Pokud se snažíte o udržitelné cestování a máte rádi přírodu, pak je pro vás kempování skvělou volbou. Kempy mají mnoho výhod pro životní prostředí a bývají méně zastavěná a více začleněná do přírody.
Hotely
Hotely jsou pravděpodobně jednou z nejméně udržitelných alternativ ubytování, ale pokud jste si je vybrali, máme pro vás několik tipů, jak příště ušetřit.
Jednorázové kosmetické lahvičky jsou sice hezké, ale nejsou šetrné k životnímu prostředí. Pokud je potřebujete použít, využijte je celé, odneste si je nebo je použijte znovu s vlastním naplněním. Pokud jich vypotřebíte jen polovinu, uklízečka je vyhodí.
Velkou úsporu energie může přinést opakované používání ručníků. Naštěstí už i hotely přišly na to, že každodenní praní ručníků po každém hostovi je zbytečné, a vyzývají návštěvníky, aby ručník položili na určité místo, pokud ho chtějí používat i nadále, aby ho úklidová služba po jednom použití zbytečně neprala. Souvisejícím tipem je umístit na dveře pokoje cedulku „nerušit“. Ušetříte tak nejen prostředky věnované na praní ručníků, ale také na úklid celého pokoje.
Vypněte světla a klimatizaci, když odcházíte. Energeticky náročná nepřetržitá klimatizace je bohužel na některých místech standardem. Posledním tipem pro hotely je hledat ty, které mají některou z certifikací udržitelnosti. To může zahrnovat certifikace, jako jsou EarthCheck, Green Globe, Rainforest Alliance nebo Green Tourism. Tyto certifikace znamenají, že se daný hotel snaží dodržovat určité ekologické standardy.
TIPY:
Vyhněte se velkým letoviskům - mají negativní dopad na místní životní prostředí kvůli spotřebě vody a energie. Ve velkých letoviscích se běžně perou ručníky a ložní prádlo denně, což znamená plýtvání energií a vodou.
Vyhněte se all-inclusive hotelům - dovolená all inclusive často znamená, že za ubytování, stravu a aktivity platíte předem. To znamená, že turisté mají jen malou motivaci jezdit jinam a často nechodí do místních restaurací, nenajímají si místní průvodce ani se neúčastní kulturních aktivit. Ubytování v resortech v all-inclusive bývá většinou v zahraničním vlastnictví, což znamená, že peníze od turistů nepřinášejí prospěch místní ekonomice. All-inclusive hotely nebývají z těchto důvodů udržitelné. Pokud dáváte přednost snadnému cestování se stravou all-inclusive, hledejte resorty, které vlastní místní obyvatelé, a rozhodněte se pro polopenzi nebo bez zahrnutých aktivit, abyste mohli podpořit místní podniky.
Vlastní lahev na vodu
Nikdo nechce utrácet za balenou vodu v plastových lahvích. Nemluvě o veškerém odpadu, kterému lze předejít. Přemýšlejte o tom, kam se chystáte a jaký typ láhve byste mohli použít. Existují například kovové termolahve, které udržují vodu studenou a osvěžující. Pokud se chystáte do země, kde nemůžete pít vodu z kohoutku, můžete si pořídit láhev s filtrem.
TIP: app Refill
Refill je skvělá pro omezení plastového odpadu na cestách. Pomůže vám najít místa, kde můžete použít své opakovaně plnitelné nádoby. Na celém světě zmapovali více než 274 000 plnicích stanic, které nabízejí doplňování vody, takže vždy najdete místo, kde si můžete vodu doplnit, místo abyste si museli kupovat plastovou láhev.
Vlastní příbor
Ať už si vezmete kovový z kuchyně, nebo si pořídíte cestovní, uvidíte, jak vám usnadní cesty.
TIP: Každý sportovní obchod nebo e-shop prodává cestovní příbory. Podívejte se na Spork například, ale najdete i příbory z bambusu, kovu nebo bioplastu.
Znovupoužitelné brčko
Kovové, skleněné, prostě takové, které po jednom použití nevyhodíte - nezapomeňte požádat personál v obchodech/restauracích, aby vám brčka nedával.
Sklenice
Širší sklenice je něco, co vám může vynahradit několik dalších věcí, pokud opravdu chcete ušetřit místo. Nejen že ji můžete využít jako termohrnek (a v létě jako nádobu na různé koktejly nebo smoothie), ale bude se vám hodit i místo krabičky na potraviny. Pokud vám v restauraci zbyde jídlo, můžete ho jednoduše dát do sklenice a dojíst doma. A sklenice má výhodu, že ji nemusíte tahat z domova: stačí si ji koupit v cílové destinaci. Pokud sklenici použijete na nápoj s sebou, můžete na něj v některých kavárnách dokonce získat slevu.
Látková nákupní taška a látkové sáčky na ovoce nebo chleba
Nezapomeňte si s sebou vzít vlastní nákupní tašky, které nezaberou místo a budou se vám hodit při nákupech. Pokud víte, že budete na místě nakupovat ovoce, zeleninu a pečivo, nezapomeňte si vlastní (látkové) sáčky. Tím ušetříte spoustu plastů.
Cestovní sada prázdných lahví (100 ml)
Můžete je naplnit svým obvyklým šamponem nebo sprchovým gelem a vzít si je s sebou na cesty. Po návratu z cesty je můžete případně vyprat a příště je použít znovu a znovu. Tyto lahve mají velikost požadovanou leteckými společnostmi, takže si je můžete snadno vzít do příručního zavazadla do letadla.
Tuhý šampon
Kromě samotného použití jako šamponu a mycího prostředku na tělo jej lze využít i jako prací prostředek nebo prostředek na mytí nádobí. Nezapomeňte si přibalit také tuhý deodorant nebo kondicionér na vlasy.
Bambusový kartáček na zuby
Šetří životní prostředí i hmotnost vašich zavazadel.
Zubní pasta a ústní voda v tabletách
Chcete cestovat nalehko a minimalizovat množství tekutin, které si berete s sebou? Pak oceníte tuto vychytávku, která vám ušetří místo i hmotnost, navíc skvěle chutná a je šetrná k životnímu prostředí. Ve srovnání se zubní pastou jsou 100 % přírodní, šetří vodu a přirozeně se rozkládají, takže je můžete ihned vyplivnout.
Opalovací krém
Běžné opalovací krémy jsou bohužel z velké části tvořeny škodlivými látkami - nejen pro moře a korálové útesy v něm, ale nejsou ani nejlepším řešením pro vaše tělo. Zkuste si proto pořídit přírodní opalovací krém, například od laSaponaria, Ey! nebo Eco Cosmetics.
Repelent proti hmyzu
Repelent je v mnoha zemích nutností, pokud tam chcete „přežít“. Pokud se ale podíváte na složení běžných repelentů, zjistíte, že ačkoli komáry odpuzují poměrně dobře, nejsou pro lidské tělo zdravé. Proto je lepší zaměřit se na přírodní přípravky, například od značek Incognito nebo Navia.
Místní obchody, farmářské trhy
Snažte se navštěvovat místní obchody nebo farmářské trhy. Lokální potraviny zajišťují čerstvost a prospívají místním podnikům. Místní potraviny totiž nevyžadují přepravu, takže jsou čerstvé a výživné. Konzumace místních produktů navíc podporuje ekonomiku v místě a přispívá ke zvýšení zaměstnanosti a příjmů v dané komunitě.
K nákupu potravin můžete využít také bezobalové obchody. Můžete je vyhledat v aplikaci Bulk Locator, což je mapa bezodpadových obchodů.
TIP: app Bulk Locator
Stravujte se v restauracích nebo kavárnách vlastněných místními obyvateli.
Stravujte se v místních restauracích a kavárnách, je to skvělý způsob, jak se potkat s místními obyvateli, kteří budou nadšení, když ochutnáte jejich tradiční jídlo. Vyhněte se mezinárodním stravovacím řetězcům, jako je McDonald's, kde vaše peníze nepřispívají do místní ekonomiky.
Pokud uvidíte stánek s pouličním jídlem, který vypadá, že dodržuje hygienické podmínky, nebojte se ochutnat „street food“, který je ve většině zemí skutečnou lahůdkou. Nejenže získáte jedinečný zážitek a ochutnáte poctivě vyrobené místní speciality, ale také podpoříte místní komunitu a ekonomiku.
TIP: app EatWith
Eatwith je aplikace, ve které můžete povečeřet s místní rodinou. Můžete se připojit k vybraným místním obyvatelům ve více než 130 zemích a zažít nezapomenutelné zážitky, na které budete vždy vzpomínat - od večeří přes výlety za jídlem až po kurzy vaření.
Stravování bez masa
Mnoho lidí, kteří jsou znepokojeni stavem životního prostředí, jsou vegetariáni nebo vegani. Ať už jste nebo nejste, můžete čas od času ocenit bezmasé jídlo. Webové stránky HappyCow jsou skvělé pro vyhledávání míst, kde se můžete stravovat vegansky nebo vegetariánsky. Najde vám nejen čistě bezmasé restaurace, ale také místa, která nabízejí alespoň bezmasé varianty, a to po celém světě. Můžete si stáhnout jejich HappyCow Aplikaci.
TIP: app HappyCow
Aplikace pro snížení plýtvání potravinami
Too Good To Go
Aplikace Too Good To Go vám umožní získat chutné jídlo z restaurací a kaváren, které by jinak bylo vyhozeno. Předejdete plýtvání potravinami a získáte chutné jídlo za skvělou cenu.
Olio
Olio je aplikace na prevenci plýtvání potravinami, v některých ohledech velmi podobná Too Good To Go, ale navíc vás spojí se sousedy, kteří mají přebytky potravin, o které se mohou podělit, místo aby je vyhodili. Kromě toho, že vás Olio spojí s lidmi, kteří mají potraviny na rozdávání, umožňuje také půjčovat nebo vypůjčovat si předměty pro domácnost.
Místně vyráběné oblečení, secondhand
Nakupujte udržitelně a berte ohled i na to, kdo vaše oblečení vyrobil. Je lepší, když si můžete pořídit oblečení vyrobené na etické výrobní lince, kde jsou pracovníci v bezpečí a dostávají spravedlivou mzdu.
Nákupem oblečení v secondhandech dáváte druhý život věcem, které by jinak skončily na skládce. A nákupem lokálně vyrobených předmětů si můžete odvézt kousek své destinace a zároveň podpořit podnik, který sídlí přímo v místě, které jste navštívili.
TIP: app Good On You
Good On You je applikace pro etické hodnocení značek - při nakupování si tak můžete rychle ověřit, nakolik je (nebo není) zboží, na které se díváte, udržitelné. Hodnotí každou značku oblečení podle toho, jak se chová k planetě, lidem a zvířatům, takže si můžete být jisti, že to, co nosíte, podporuje myšlenky, na kterých vám záleží.
Dárky a suvenýry
Chcete přivézt dárek pro svou rodinu nebo si koupit něco, co vám bude připomínat vaši cestu? Zkuste místo komerčního obchodu se suvenýry zajít na trh nebo do obchodu s místním zbožím (tašky, potraviny atd.). Nejenže svým nákupem přispějete na skvělý projekt a finanční prostředky zůstanou na místě, ale tyto dárky vám vždy udělají větší radost - protože jsou dvojí - potěší a mají smysl.
Zpomalte a chvíli setrvejte
Udělejte si laskavost a dopřejte si více času na prozkoumání destinace. Místo několika kratších cest ročně se rozhodněte jen pro jednu delší dovolenou. Jakmile dorazíte do cíle, zůstaňte na chvíli na jednom místě a nepřejíždějte z jednoho místa na druhé. Zpomalení vám umožní skutečně poznat místo, které navštěvujete.
Když nespěcháte, můžete si udělat čas na to, abyste se ponořili do kultury, navázali hlubší kontakty s místními lidmi a poznali jedinečné kouzlo destinace. Navštivte kurz vaření, kde ochutnáte místní chutě a naučíte se připravovat tradiční pokrmy. Strávíte-li den procházkou nebo projížďkou na kole po městě, určitě objevíte skryté skvosty, jako je například svérázná místní kavárna.
Podporujte místní
Pokud se chcete vydat na výlet do zahraničí, vybírejte si cestovní kanceláře a aktivity, které upřednostňují udržitelnost a respekt k místním kulturám a životnímu prostředí. Pokud je cestovní kancelář členem Mezinárodní asociace pro ekoturistiku (International Ecotourism Society), chová se zodpovědně a udržitelně. Věnujte se aktivitám, jako je pozorování divoké přírody, pěší turistika nebo kulturní výlety, které mají minimální dopad na ekosystém.
Respektujte místní
Díky cestování získáte jedinečnou možnost nahlédnout do tradic a způsobu života na novém místě. Před příjezdem si nastudujte, jaká je etiketa na daném místě. Naučte se několik frází v tamním jazyce, abyste se domluvili s místními obyvateli. Oblékejte se vhodným způsobem a respektujte náboženská místa. Na některých místech se vyžaduje zutí bot, zakrytí ramen nebo dokonce mluvení potichu.
Dodržujte místní zákony a pokyny, od dopravních předpisů až po zdravotní a bezpečnostní opatření. Snažte se zanechat místa tak, jak jste je našli, aby se z nich mohly těšit i další generace cestovatelů a obyvatel. Trocha respektu se hodně vyplácí - buďte k místním lidem ohleduplní a chovejte se k nim důstojně. To znamená respektovat jejich soukromí a požádat o svolení, než si místní obyvatele vyfotíte.
Workaway
Jedním ze způsobů, jak se seznámit s místním životem a pomoci místním obyvatelům, je Workaway. Můžete si najít někoho, komu pomůžete výměnou za ubytování a stravu.
Zachování přírodního a historického dědictví
Než se vydáte do přírody, ujistěte se, že víte, kde se držet značených cest, nebo znáte další předpisy, které musíte na trase dodržovat. Možná vás bude lákat vydat se mimo povolené oblasti, abyste „pořídili dokonalou fotografii“, ale myslete na to, že tím můžete poškodit přírodu. Mohli byste narušit jedinečný kus přírody, který tu byl stovky nebo tisíce let. Totéž platí pro historické památky a budovy, které již trpí přemírou turistů. Buďte ohleduplní, aby se z těchto krásných míst mohli těšit i další lidé po vás.
Národní parky a chráněná území
Navštivte národní parky, mořské rezervace a další chráněné oblasti, které hrají důležitou roli při ochraně přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti planety. Mnoho zemí se spoléhá na poplatky za turistický ruch, jako jsou vstupné nebo povolení pro provozovatele, aby mohla tato zvláštní místa a zvířata chránit. Tyto peníze pomáhají financovat ochranářské aktivity nezbytné pro zabezpečení péče o tyto oblasti a zároveň poskytují příjem místním komunitám.
Šnorchlujte a potápějte se zodpovědně
Pokud šnorchlujete nebo se potápíte, dávejte pozor, abyste nešlapali na korály, protože to může poškodit křehký ekosystém. Chceme-li zachovat krásné útesy, musíme šnorchlovat a potápět se zodpovědně. Při šnorchlování nebo potápění se vydejte s menšími skupinami, abyste se vyhnuli přeplnění. Nepokoušejte se dotýkat ryb nebo zvířat ani je krmit. Ujistěte se, že používáte opalovací krém šetrný ke korálovým útesům.
Uklízejte nejen po sobě
Základem je zanechávat pouze otisky nohou a nic jiného. Můžete také pomoci tím, že si na túru vezmete pytel a odnesete odpad, který nebyl váš. Pokud se chcete zúčastnit organizovaného úklidu, přidejte se k úklidové skupině. Trash Hero je docala populárni - skupina, kterou založilo několik Čechů uklízejících odpadky na pláži a která má nyní pobočky po celém světě.
Reduce, Reuse, Recycle
Zachovávejte při cestování své ekologické návyky. Minimalizujte množství odpadu tím, že budete nosit opakovaně použitelnou láhev na vodu, nákupní tašku a nádobí. Pokud je to možné, vyhněte se plastům na jedno použití. Hledejte kontejnery na recyklaci a zodpovědně se zbavujte odpadu, i když jsou místní recyklační zařízení omezená.
Nepodporujte týrání zvířat
Oblíbená delfinária nebo projížďky na slonech jsou aktivity, o kterých většina lidí nepřemýšlí. Na mnoha místech, která umožňují určitou formu „safari“, dochází k porušování práv zvířat, ubližování, týrání a mučení zvířat. Vždy si na internetu vyhledejte doporučení na etická místa, kde se ke zvířatům chovají s úctou. Rozhodně se vyhněte jízdě na divokých zvířatech nebo jejich hlazení či fotografování (např. tygři, lvi). Tato zvířata jsou od mládí mučena, krutě cvičena, připoutána řetězy nebo omámená a celý život držena v zajetí. Tento druh „obchodování se zvířaty“ je v cestovním ruchu velkým problémem.
Výjimkou mohou být útulky (často se s nimi setkáte pod pojmem sanctuary), kde zvířata nejsou využívána pro zábavu turistů, ale jsou z těchto „zábav“ zachráněna a pohybují se v přírodě na pozemku organizace. Je však důležité si předem ověřit, jakou má místo pověst a zda se nejedná jen o další turistickou atrakci. Pozitivním znamením může být, že zvířata nejsou vystavována a mohou žít tak, jak je pro ně přirozené.
Šetřete vodou a energií
Když jste na dovolené, snažte se šetřit místní zdroje vody a energie. Vypněte světla, televizi a další elektroniku, pokud je nepoužíváte. Při odchodu z ubytování vypněte klimatizaci nebo nastavte termostat o několik stupňů výš. Místo koupele si dejte sprchu a sprchujte se co nejkratší dobu. Oblečení si perte ručně a vyvěste ceduli „Nerušit“, abyste zabránili zbytečnému praní.
Vyhněte se „slumové turistice“
Rozhodně doporučujeme vyhnout se účasti na tzv. slumové turistice (někdy označované jako chudinská turistika). V některých zemích nabízejí místní cestovní kanceláře např. jednodenní výlety do nejchudších částí měst, kde turisté fotí tamní lidi v různých situacích, a fotografie pak mají jako „kuriozitu/trofej“. A co hůř, sdílejí je na sociálních sítích. V tomto kontroverzním odvětví cestovního ruchu se zcela vytratila jakákoli vzájemná lidská úcta a sdílení těchto fotografií jen podporuje negativní stereotypy a neposkytuje objektivní obraz o životě v zemi. Nikdo z nás by nechtěl být vyfotografován v nepříjemné situaci, a ještě k tomu aby se fotka sdílela s jinými lidmi.
Když se vydáte do své vysněné destinace na workcamp, máte jistotu, že budete žít jako místní a dostanete se do přímého kontaktu s místní komunitou. Workcampy obvykle trvají 1-3 týdny, během nichž pomáháte místní komunitě prostřednictvím dobrovolnické práce, učíte se od sebe navzájem a vyměňujete si zkušenosti. Máte také čas cestovat a poznávat zemi, místní kulturu, zvyky a život obecně.
Chůze
Pokud je to možné, objevujte místo pěšky. Je to náš zdaleka nejoblíbenější způsob cestování, který nemá žádný dopad na životní prostředí a zároveň je zdravý.
Kolo
Jízda na kole je skvělý způsob, jak poznat nové místo. Obvykle nestojí tolik jako pronájem auta nebo skútru. Kromě výroby kola nemá cyklistika žádný vliv na emise skleníkových plynů. Jízda na kole je skvělý způsob, jak si zacvičit a strávit více času venku, abyste si udrželi zdravé tělo i mysl. Pokud cestujete daleko, můžete si také půjčit elektrokolo.
TIP: app Bikemap
Aplikace Bikemap vám zpřístupní největší databázi cyklotras na světě. Zmapovali více než 9 milionů cyklostezek, takže si můžete najít hezčí, klidnější a bezpečnější cestu tam, kam chcete dojet na dvou kolech.
Veřejná doprava
Pokud nemůžete jít pěšky nebo jet na kole, autobusy, vlaky, tramvaje nebo metro mohou pomoci snížit počet vozidel na silnicích, snížit emise a zlepšit kvalitu ovzduší. Ve srovnání s jízdou autem má jízda veřejnou dopravou emise CO2 o 45 % nižší.
V některých destinacích je doprava ve městech a jejich okolí velmi dobře organizovaná. Například Nizozemsko, Německo, Belgie, Francie, Dánsko, Japonsko, Velká Británie, Rakousko nebo Španělsko patří mezi země, které jsou z hlediska dostupnosti veřejné dopravy hodnoceny jako nejlepší.
Věděli jste, že v Lucembursku, které patří mezi tyto nejlepší země, můžete využívat veřejnou dopravu v celé zemi zcela zdarma? Není to úžasné? Ušetříte peníze, pomůžete přírodě a užijete si krásný výhled po cestě, zatímco někdo jiný řídí.
TIP: app Citymapper
Citymapper se označuje za „nejlepší dopravní aplikaci“. Je to velmi užitečná aplikace, která vám pomůže najít cestu po městě a zejména vám ukáže nejlepší trasy veřejnou dopravou. Jejich mapy jsou k dispozici ve velkých městech po celém světě a jejich pokrytí je nejsilnější v Evropě, ale zatím nepokrývají všechno a tak je dobré si ověřit město, o které máte zájem.
Auto
V některých destinacích není veřejná doprava dobře organizovaná nebo na některá místa nejezdí vůbec. Pokud je to příliš daleko a nemůžete tam dojít pěšky nebo dojet na kole, můžete zkusit stopovat (ale pozor na to v nebezpečnějších destinacích) nebo využít systém sdílení aut (ať už ho nabízíte, nebo jen hledáte spolujízdu). Můžete použít aplikaci BlaBlaCar, jak bylo uvedeno výše, nebo se zeptat v příslušných skupinách na Facebooku. Pokud si opravdu musíte půjčit auto, zvolte si elektrické nebo hybridní.
TIP: app Plugshare
Plugshare je aplikace, která usnadňuje hledání místa pro dobíjení elektromobilu. Je tedy použitelná pouze v případě, že jste již přešli na elektrický pohon, ale pokud jste tak učinili, je to skvělá udržitelná aplikace, která vám pomůže najít nejbližší nabíječku, když jste na cestách.