=

Úvod ke kompetencím

Na této stránce nabízíme úvod do tématu "kompetence". Tato kapitola se bude zabývat vysvětlením, co přesně "kompetence" jsou, spolu s jednoduchými cvičeními, jak je můžete vysvětlit svým účastníkům. Spolu s tím se zaměříme na kompetence rozvíjené v rámci dobrovolnických aktivit a na to, jak mohou být užitečné v našem osobním i profesním životě.

Co je to kompetence?

Slovo kompetence lze definovat například jako:

  • Schopnost dělat něco dobře (Cambridge Dictionary)
  • Kvalita nebo stav být schopní nebo vhodní pro určitý úkol; kvalita nebo stav být způsobilí pro určitý úkol. (Wikislovník)
  • Soubor souvisejících schopností, závazků, znalostí a dovedností, které umožňují člověku (nebo organizaci) efektivně jednat v určité práci nebo situaci. Kompetence označuje dostatek znalostí a dovedností, které někomu umožňují jednat v nejrůznějších situacích. (Bussiness Dictionary)
  • Kompetence jsou výsledkem mobilizace znalostí, dovedností, postojů a hodnot a také jejich zkušeností, které umožňují jedinci v určitém kontextu řešit problém nebo situaci, která se objevuje v různých oblastech jeho života. (Desk/field research of education in youth voluntary projects, project “I’VE EXPERIENCE”)

Existují tři složky kompetence:

  • znalosti jsou teoretické porozumění předmětu = porozumění informacím
  • dovednosti jsou schopnosti vykonávat praktické úkoly
  • postoje a hodnoty jsou osobní pohled na předmět založený na motivaci, osobních cílech, preferencích, sebepojetí = vnitřní hnací síly chování

Nevíte, jak tomu správně porozumět? Vyzkoušejte si několik jednoduchých cvičení, abyste si to ujasnili! Zde

Kompetence v jednotlivých kategoriích

Kompetence můžeme rozdělit do dvou kategorií:

"Tvrdé kompetence" (někdy se označují jako "tvrdé dovednosti", ale protože slovo "kompetence" zahrnuje nejen dovednosti, ale také znalosti a postoje, používáme raději slovo "kompetence" než "dovednosti") - něco, co se můžete naučit z knih nebo zpaměti a procvičit rukama, jako je matematika, účetnictví, programování nebo IT obecně, grafický design, psaní článků, statistika atd.

  • Například při jízdě na kole je proces, jak na kole jezdíte, "tvrdou kompetencí" - musíte vědět, jak funguje a jak udržet rovnováhu, jak používat pedály a koordinovat se.

"Měkké kompetence" (někdy označované jako "měkké dovednosti" nebo "dovednosti v oblasti řízení lidí a sebeřízení") - jsou činnosti, které děláte, abyste zvládli sami sebe a řídili nebo pracovali s jinými lidmi, například komunikace, flexibilita, samostatnost, týmová práce nebo vedení.

  • Když jedete na výlet na kole, měkké kompetence, které potřebujete, jsou například plánování cesty (vzdálenost, čas, mít s sebou vodu…), komunikace a plánování s ostatními lidmi, kteří jedou na výlet s vámi, atd.

Kompetence v praxi

Abychom si představili, co si pod pojmem kompetence představujeme prakticky, uvádíme několik příkladů, jak jsou kompetence spojeny se situacemi, které se nám stávají v reálném životě nebo při dobrovolnické činnosti. Tyto kompetence mohou vznikat prostřednictvím různých dílčích úkolů a úvah při budování situace nebo cíle.

Situace 1: Organizace vícedenního mezinárodního setkání
Dílčí úkoly: komunikace s účastníky, zohlednění různých očekávání a zkušeností účastníků, schopnost spontánně se přizpůsobit potřebám skupiny, upřednostnění individuálních potřeb a sledování cílů skupiny.
Kompetence: vedení (pokud koordinujete), komunikace, kreativita a řešení problémů, flexibilita, řízení projektů.

Situace 2: Plánování víkendového výletu s přáteli
Dílčí úkoly: komunikace s účastníky, zohlednění různých očekávání účastníků, pokrytí záložního plánu.
Kompetence: vedení, komunikace, kreativita a řešení problémů.


Viz další situace

Podívejte se na další situace, kterými může procházet kdokoli z dobrovolníků.

Situace 3: Individuální cesta do cizí země
Dílčí úkoly: efektivní komunikace v cizím jazyce, kulturní hlediska, předběžná příprava "terénu", plánování různých možností (ubytování, doprava, strava atd.).
Kompetence: cizí jazyk, práce s informacemi, interkulturní komunikace, samostatnost, sebeřízení, komunikace.

Situace 4: Plánování studijní schůzky s kamarádem před zkouškou
Dílčí úkoly: zvážení různých pracovních stylů a rytmů, naplánování vhodného a efektivního studijního rozvrhu, efektivní a spravedlivé rozdělení povinností, zvážení dalších zdrojů, pokud se objeví nevyřešený problém.
Kompetence: vedení, komunikace, kreativita a řešení problémů, týmová práce, efektivita, práce s informacemi.

Situace 5: Ucházení se o zaměstnání a příprava na pohovor
Dílčí úkoly: efektivní písemná a ústní komunikace, analýza náplně práce, schopnost prokázat počítačovou gramotnost, cílená sebeprezentace, podpora flexibilního přístupu.
Kompetence: práce s informacemi, počítačová gramotnost, propagace, efektivita, komunikace, flexibilita.

Situace 6: Trénování sportovního týmu
Dílčí úkoly: citlivý a ohleduplný dialog s hráči, popularizace výsledků, dynamický a inkluzivní trénink, vedení rozvrhu hráčů, efektivní a inkluzivní pozorování.
Kompetence: (interkulturní) komunikace, propagace, vedení, týmová práce, efektivita, kreativita a řešení problémů.

Situace 7: Pomoc cizincům při hledání jejich cesty
Dílčí úkoly: mít otevřenou a vynalézavou komunikaci, být flexibilní a uvědomovat si vlastní prostředí.
Kompetence: interkulturní komunikace, cizí jazyk, kreativita a řešení problémů.


Když se mluví o workcampu, většinou je:

  • jednoduché vyjmenovat "tvrdé kompetence", které si lidé osvojili: např. zemědělské práce - jak pracovat s různými druhy rostlin, jak pěstovat rostliny v permakulturním prostředí; stavební práce, restaurování, renovace - základy archeologie, jak probíhá renovace staré budovy nebo hradu od začátku do konce, jak nejlépe přemístit velké kameny, jak pracovat se starými technikami stavby domu atd.
  • ale poměrně těžké pojmenovat, které "měkké kompetence" se rozvíjely: obvykle naskočí komunikace v cizím jazyce a možná samostatnost, ale u ostatních měkkých kompetencí je těžké se zamyslet a formulovat, které z nich se během projektu rozvíjely. Řešení tohoto problému nabízíme v dalších kapitolách.

Kontakt

E: vzdelavani @inexsda.cz
T: +420 222 362 713

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies - více informací.