=

Plýtvání jídlem

Plýtvání jídlem se stává při vaření pro velké množství lidí důležitým problémem. V této části se budeme zabývat tím, jak omezit plýtvání potravinami a efektivně plánovat.


Jak ho omezit?

Nejlepším způsobem boje proti plýtvání potravinami je prevence. Jedním z faktorů přímo souvisejících s plýtváním potravinami je plánování nákupů. To je závislé na tom, jak často nákup provádíte, jaký rozpočet na něj vyčleníte a kdo je za tento úkol zodpovědný.

Frekvence
Frekvence nákupů potravin závisí na místě vašeho workcampu a čase, který jim plánujete věnovat. Pokud se váš workcamp koná v odlehlé oblasti s málo obchody v okolí, budete si muset naplánovat nákupy na několik dní dopředu. To platí i v případě, že máte na nákup potravin během workcampu vyhrazený pouze omezený čas.

Při nákupech s předstihem je tendence nakupovat příliš mnoho a produkty, které nebudou využity. Je to pochopitelné, protože nechceme, aby naši milí dobrovolníci hladověli. Proto je nesmírně důležité dávat pozor na to, co budete konzumovat, a podle toho plánovat.
Plánovat dopředu znamená být připravený a efektivní. Abyste mohli nakoupit dobře a měli dostatek (ale ne příliš mnoho) potravin na několik dní, je základem mít nápady na recepty, znalost množství a povědomí o specifických stravovacích potřebách.
Bude důležité zůstat ve spojení se skupinou dobrovolníků a sesbírat určité informace. Jednou z rad je oslovit dobrovolníky ještě před táborem, například prostřednictvím WhatsAppu, a zeptat se jich na jejich stravovací preference. Odpovědi můžete shromažďovat třeba formou dotazníku v Google Forms. Takto se můžete dozvědět více o tom, co rádi jedí, a vyhnout se nákupu produktů, které nikdo nebude konzumovat.

Rozpočet
Hospodaření s potravinami závisí také na vašem rozpočtu. Je velmi výhodné nakupovat ve velkém, zejména během slevových akcí. Klíčové je najít rovnováhu mezi nadměrnou spotřebou a penězi, které máte k dispozici. Bylo by hospodárnější koupit 5 salátů po 5 € nebo 7 salátů po 4 €, když víte, že plánovaný recept vyžaduje pouze 5 salátů? Bude na vás, abyste posoudili, zda zakoupené potraviny můžete nebo nemůžete použít, a přizpůsobili podle toho již naplánovaná jídla.

Tým pro nakupování potravin
V závislosti na rozdělení úkolů můžete nakupováním potravin pověřit dobrovolníky. V takovém případě je důležité vzít v úvahu, že zahraniční dobrovolníci nemusí znát všechny značky a výrobky v místních obchodech.
Ti, kteří za nákupy nejsou odpovědní, se také nemusí v produktech vyznat. Neváhejte s nimi komunikovat o správném balení a etiketách, abyste se vyhnuli výběru produktu, který nebude použit. Můžete také zvážit vytvoření týmu pro nákup potravin s někým, kdo ovládá jazyk dané země a vyzná se v nabídce zboží.
Co když nakupující nemohli najít správný produkt nebo již nebyl k dispozici, což znemožnilo dodržení receptu?
Buďte flexibilní! Proměňte původní recept v něco jiného.


Jak se zbytky nakládat?

Gratulujeme vám, že se snažíte minimalizovat plýtvání potravinami! Navzdory vašemu úsilí se ale vyhazování potravin stejně nevyhnete. Během workcampu se pravděpodobně setkáte s nutností zbavit se zbytků jídla nebo kuchyňského odpadu vzniklého při přípravě.
V této souvislosti se zaměřme na to, jak s tímto odpadem nakládat a, jak jej správně likvidovat. Kam byste ho měli vyhodit a jaké jsou nejlepší způsoby, jak minimalizovat jeho dopad na životní prostředí?

Je důležité si uvědomit, že každá země má svůj vlastní způsob třídění odpadu. Některé země mají vyhrazené kontejnery na bioodpad, zatímco v jiných zemích se na tuto praxi nemusí klást důraz a volí se jedna popelnice.

Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je informovat se přímo u hostitelské organizace o specifikách třídění odpadu v zemi, kde se workcamp koná. Měli byste si koupit speciální pytle? Je k dispozici vyhrazený prostor pro odkládání odpadu? …jsou některé otázky, které byste mohli položit.

Navíc, pokud chcete svůj organický odpad zhodnotit, dobrou alternativou je vytvoření kompostu, který lze využít v komunitní nebo permakulturní zahradě.
Více informací o permakultuře najdete také zde.

Můžete také z vlastní iniciativy kontaktovat místní farmy a zjistit, zda by neměli zájem o váš odpad, například pro krmení svých zvířat, jako jsou prasata, kuřata atd.

Kontakt

E: vzdelavani @inexsda.cz
T: +420 222 362 713

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies - více informací.