=

Jak využít zbytky

V závislosti na tom, jak zvládnete nakupování, vaření a jakou mají dobrovolníci chuť k jídlu, je velká pravděpodobnost, že vám nějaké jídlo zbude. S ohledem na to se podívejme na řešení, která máte k dispozici. Nejprve se podíváme na možné kroky, které můžete podniknout během workcampu, a pak si ukážeme, jak můžete naložit se zbytky po jeho skončení.


Během workcampu

Prevence
Sice jsme tento bod již rozebírali, ale stejně jako je důležité omezit plýtvání potravinami, vyvarujme se i nechávání zbytků. Toho lze dosáhnout promyšlenějším a prozíravějším přístupem ke spotřebě.
Například jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete udělat před nákupem potravin, je podívat se do lednice, co vám ještě zbývá. Nedělejte jen odhad o tom, co máte na skladě, ale věnujte 5 minut otevření skříní a rychlé inventuře. Vyhnete se tak nákupu zboží, které již máte.

Flexibilita
Flexibilita je klíčovým slovem pro plýtvání potravinami i pro zbytky jídla. Změňte vše, co lze změnit, pokud to povede k lepšímu výsledku. Řekněme, že jste si naplánovali všechny recepty a nápady na jídlo na celý týden; pokud jednoho dne zjistíte, že máte příliš mnoho zbytků, jednoduše je ohřejte, místo abyste vymýšleli nový pokrm. To platí i pro neuvařené suroviny. Buďte kreativní a otevření novým možnostem. Zde je pár nápadů pro inspiraci:

  • Z přebytečné zeleniny lze připravit polévku, omáčku na špagety nebo ratatouille.
  • Z trochu okoralého chleba můžete udělat krutony nebo francouzské tousty.
  • Zbytky uvařené rýže lze přeměnit na smaženou rýži nebo rýžový nákyp.
  • Z nevzhledného ovoce lze připravit ovocný salát.
  • Těstoviny navíc se mohou stát studeným těstovinovým salátem na další den.

Pomoc
Pomocníkem při nakládání se zbytky a využívání konkrétních ingrediencí může být některá z aplikací. Například aplikace nazvaná SuperCook, která vám pomůže připravit jídla založená na ingrediencích, které máte zrovna k dispozici. Umožní vám objevovat recepty podle dostupných surovin a můžete si také vybrat typ jídla, které chcete připravit, jako například polévku, salát…

A co je nejdůležitější, poraďte se s dobrovolníky! Nejste v tom sami; campleader nemá na starosti všechno. Zodpovědnost je sdílená a nemusíte se starat o veškeré vaření. Pokud je vařením pověřen konkrétní tým, promluvte si s nimi. Zjistěte, jaké jsou jejich plány, a upozorněte je na problém se zbytky.


Po workcampu

Po skončení workcampu je čas na roztřídění potravin. Jak jsme uvedli v části o plýtvání potravinami, máte již řešení pro produkty, které už nejsou k jídlu. Nyní se zaměřme na jídlo, které je stále dobré, a dáme vám nápady, co s ním.

Jednou z prvních možností je rozdělit potraviny mezi účastníky. Možná budou mít hlad cestou domů. Můžete spravedlivě rozdělit to, o co by někdo mohl mít zájem.

Zbylé trvanlivé produkty můžete také darovat organizacím, které se zabývají shromažďováním potravin, jako je Červený kříž nebo místní potravinové banky, například Les Restos du Cœur ve Francii. Další možností je oslovit dlouhodobé dobrovolníky ve městě, kde se tábor koná, a poptat se hostitelské organizace.

Kontakt

E: vzdelavani @inexsda.cz
T: +420 222 362 713

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies - více informací.