Jaký je dopad dobrovolnictví?
Zatímco dopad dobrovolnictví na společnost a její rozvoj je nepochybný, méně se ví, že z dobrovolnictví nemá prospěch jen společnost. Zde jsme se rozhodli zaměřit na otázky, jaký dopad má dobrovolnictví na samotné dobrovolníky, jak jej můžeme měřit a využít pro hodnocení kvality dobrovolnických programů, kterých se zúčastnili.
Výčet všech možných přínosů není jednoznačně určený, závisí na konkrétních okolnostech a zkušenostech s dobrovolnictvím. Mohli bychom však vyzdvihnout některé klíčové přínosy, které člověk z dobrovolnické činnosti má.
Přečtěte si více
Dobrovolnictví zvyšuje sebedůvěru a motivaci a je smysluplné.
Práce pro věc, ve kterou věříme, ji podporuje a zároveň posiluje osobní motivaci, která je hnacím motorem k uspokojující budoucnosti.
Pocit naplnění z toho, že děláme něco pro společné dobro, pomáháme druhým, podporujeme hodnoty, kterým věříme – pomáhá zlepšit naše duševní zdraví..
Díky dobrovolnictví člověk získává zkušenosti a má možnost ukázat své vlastní dovednosti a znalosti. Také rozvoj nových a zdokonalování stávajících dovedností je jednou z nejcennějších součástí, pokud jde o praktický přínos v jakékoli oblasti života.
Kromě toho nám dobrovolnická činnost dává možnost vyzkoušet si nové role, prozkoumat různá témata – bez nutnosti odborných znalostí, dělat něco, co nás baví, ale dosud jsme neměli příležitost… Nebe je limit!
Dobrovolnictví nás spojuje s ostatními - závazky ke sdílené hodnotě lidi sbližují.
Zapojení do dobrovolnických aktivit nám může pomoci zlepšit naše sociální dovednosti, jako je komunikace, empatie, vzájemné porozumění a mnoho dalšího.
Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, při dobrovolnické práci v zahraničí se účastníme interkulturního vzdělávání. K tomu dochází vždy, když se vystavujeme novému prostředí - když jsme "out of the box".
Tím, že se setkáváme s novými lidmi z různých zemí a společenství, vlastně poznáváme nové souvislosti, země, kultury a to nejdůležitější - sami sebe. Získané zkušenosti a znalosti, rozvinuté dovednosti a vše, čeho díky dobrovolnictví dosáhneme, nám dává zelenou při hledání práce a kariérním postupu, stejně jako v jakémkoli jiném prostředí.
Připojte se k dobrovolnické komunitě a uvidíte její přínosy!
Jsme to my (školitelé, pracovníci s mládeží a organizátoři dobrovolnických aktivit), kdo by měl sledovat pokrok dobrovolníků zapojených do našich programů, nebo to není naší starostí?
Pokud se snažíme rozvíjet smysluplné programy - musíme dbát na to, aby odpovídaly potřebám komunity i dobrovolníků. Jak bylo uvedeno výše, dobrovolnictví je potenciálně velmi přínosnou činností pro seberozvoj dobrovolníků.
Jak bychom mohli měřit úspěšnost našich dobrovolnických programů z hlediska dopadu na dobrovolníky? Existuje několik nástrojů, které můžete použít k položení správných otázek a získání reflexe jejich dopadů. Některé z možností jsou uvedeny níže.
(Ne)spokojenost dobrovolníků je důležitým ukazatelem toho, zda je využíváte správným způsobem. Je pro ně dobrovolnická zkušenost příliš náročná? Využívají své dovednosti naplno?
Maunuel Campagnoli, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons
Monitorovat jejich učební proces: počínaje sebehodnocením, průběžným a závěrečným hodnocením pokroku. Některé z aktivit, které můžete použít, jsou k dispozici v tomto Handbooku: this Handbook:
● Co je to kompetence? Úvod 1
● Co je to kompetence? Úvod 2
● Orientační hra
● Tvořivá reflexe Kompetence Výkon
● 3xCo
● Zrcadlový odraz
● Frankenstein
● Mandaly/korálky
● Úvod do aplikace IMPROVE
Zjišťovali jste někdy, zda rozvoj vašich dobrovolníků odpovídá kompetencím, které má váš program rozvíjet?
Sledování vývoje může být skutečně náročný úkol, ale existují bezplatné nástroje, které můžete použít.
Aplikace IM-PROVE je jistě skvělým řešením. IM-PROOVE app
Zjistěte, jaký mají dobrovolníci názor na vaši organizaci a programy, do kterých se hlásí. Prozkoumejte, kolik procent dobrovolníků se v rámci organizace zapojuje do více než jednoho projektu (opakuje dobrovolnickou činnost), abyste zjistili míru jejich udržení. Počet opakujících se dobrovolníků je důležitým ukazatelem dopadu programu. Je to přínosné i pro vaši organizaci. Pokaždé, když se dobrovolníci vracejí, znamená to, že máte méně nákladů spojených s jejich školením a zapracováním do programů - a více peněz pro vaše poslání. Pomozte procesu náboru vašich dobrovolníků – i když třeba organizaci opustí, tato podpora je pro ně hodnotná a ocení ji.
Dobrovolníci hrají klíčovou roli při udržování úspěšnosti programů, kterých se účastní. Začněte u výstupů z programu, úroveň dosažení stanovených výsledků vám může pomoci lépe pochopit dopad, který mají vaši dobrovolníci na vaši organizaci.
Nakonec se podělte o poznatky ze svých zjištění. Komunita dobrovolníků je zvědavá, jestli jejich práce a čas mají nějaký dopad. Chcete-li prokázat, že jejich zapojení je hodnotné, můžete se opřít o metriky a analýzy dat. Informování o dopadu dobrovolnické práce ve vaší organizaci vám pomůže udržet si dobrovolníky a umožní jim cítit se součástí úspěchu.
To je dobrá otázka - stejná, jakou jsme si kladli před několika lety. INEX-SDA společně se Zavod Voluntariat provedl výzkum, jak trh práce vnímá dobrovolnictví. Zde jsou některé výsledky, které jsou pro vás podstatné.
Pokud jde o uchazeče o zaměstnání, je v obou zemích považováno za důležité, aby jakákoli zkušenost, včetně dobrovolnické, byla spojena s pracovní pozicí, o kterou se osoba uchází; v obou zemích je dobrovolnická zkušenost považována za velmi cennou zejména pro mladé lidi s žádnou nebo jen malou předchozí pracovní zkušeností (např. čerstvé absolventy apod.), kteří tak mohou prokázat dobré osobní vlastnosti, jako je ochota pracovat nebo proaktivní přístup.
Na druhou stranu, zatímco firmy sídlící v České republice se na dobrovolnické zkušenosti svých uchazečů o zaměstnání obvykle neptají, ve firmách sídlících ve Slovinsku je dobrovolnictví jedním z často skloňovaných témat při pracovním pohovoru. Dobrovolnická zkušenost je v tomto kontextu obvykle považována za pozitivní faktor a je brána jako výhoda pro uchazeče o zaměstnání.
Zapojte se do firemního dobrovolnictví.
Podle zpráv z obou zemí má firemní dobrovolnictví pozitivní potenciál pro osobní a profesní rozvoj zaměstnanců. Tak jako každé dobrovolnictví nemůže existovat bez iniciativy. Pokud vaše firma již nabízí možnosti dobrovolnictví, využijte je. Pokud ne, požádejte o ně a iniciujte je.
Využijte tyto informace ve svůj prospěch při hledání zaměstnání.
V obou zemích zjištění naznačují, že pouhé uvedení všech a jakýchkoli dobrovolnických zkušeností při žádosti o zaměstnání nestačí. Potenciální uchazeči o zaměstnání by si měli vybrat konkrétní dobrovolnické zkušenosti, které uvedou ve svém životopise a při pracovním pohovoru, aby z těchto zkušeností maximálně profitovali. Tyto zkušenosti by měly být vždy spojeny s pozicí, o kterou se uchazeč uchází.
Důraz klaďte na kreativní dobrovolnické zkušenosti.
Uchazeči o zaměstnání, zejména ve Slovinsku, s dlouhodobou dobrovolnickou zkušeností mohou klást zvláštní důraz na vlastní iniciativu v rámci této zkušenosti, aby nebyli vnímáni jako méně podnikaví než jejich kolegové. Příklady takových iniciativ v rámci svých dobrovolnických zkušeností by mohli zahrnout do svého životopisu (např. jako zvláštní úspěch uvedený u dobrovolnické pozice) a měli by je prezentovat i během pracovního pohovoru.