V této části vás vyzveme, abyste se zamysleli nad tím, jak můžete svůj workcamp udělat udržitelnějším, a to jak z hlediska vaření, tak z hlediska workcampového života obecně.
Udržitelné vaření vyžaduje pečlivou pozornost při výběru zdrojů potravin, spotřebě masa a nakládání s odpady.
Zdroje surovin
Jedním z nejdůležitějších aspektů vaření je výběr zdrojů surovin. Pro podporu udržitelnosti je nejlepší volit místní produkty, kdykoli je to možné, aby se snížila uhlíková stopa spojená s dopravou. I přesto, že to může představovat problém z hlediska rozpočtu a logistiky, cílem je udělat maximum a nákupy si dobře promyslet. Víte, odkud pocházejí vaše rajčata? Vaše banány? Vaše čokoláda? Pokud máte na výběr z více možností, upřednostněte produkty vypěstované v zemi, která je vám nejblíže.
Kromě zohlednění toho, odkud potraviny pocházejí, je důležité vybírat si sezónní produkty. Například pěstování rajčat v zimě vyžaduje více zdrojů a energie než v létě. Zde je odkaz na stránku která nabízí seznam nejdůležitějších druhů ovoce a zeleniny v závislosti na zemi, ve které se nacházíte, a na měsíci v roce.
Další věcí, kterou je třeba při nakupování zohlednit, je nadměrné množství obalů. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně kupujete větší množství potravin, než kdybyste vařili pro jednu osobu, vybírejte raději položky, které jsou v jednom balení, než ty, které jsou baleny jednotlivě. Vyberte si například krabici sušenek místo jednotlivě zabalených sušenek.
Více o výše uvedených problémech najdete v kapitole Nakupování
Produkty na rostlinné bázi
Spotřeba masa a s ní spojený chov hospodářských zvířat má velký dopad na životní prostředí. Spotřebovává totiž obrovské množství zdrojů (voda, půda atd.) a produkuje obrovské množství skleníkových plynů (např. CO2 a metan). Greenpeace publikovalo článek na toto téma a vysvětluje, proč je maso škodlivé pro životní prostředí.
Zde je příležitost popřemýšlet o konzumaci masa na workcampu. Je pravda, že maso poskytuje velké množství bílkovin, ale je také možné je nahradit bílkovinami z celozrnných potravin, jako je rýže, oves, quinoa, luštěniny (cizrna, čočka, černé fazole) a olejnatá semena (arašídy, mandle, slunečnicová semínka).
Abychom zachovali naši planetu a vytvořili globální spravedlnost, je nezbytné, abychom na našich projektech přehodnotili způsob stravování. Například postupným snižováním spotřeby masa a jeho rozumným nahrazováním rostlinnými náhražkami.
Více o výše uvedených problémech v kapitole Udržitelné vaření.
Odpad
Tomuto tématu se věnuje jiná kapitola, takže ho přeskočíme. Chceme jen zdůraznit, že je důležité, aby si účastníci uvědomili svou odpovědnost za odpad a abyste jim pomohli s ním nakládat, zejména pokud vaši účastníci pocházejí z různých zemí. Můžete zvážit zobrazení těchto rozdílů hravou formou, například formou hry.
Více o výše uvedených otázkách v kapitole Recyklace a odpad
Prvním hlediskem, které je třeba zvážit, jsou aktivity, které vy a účastníci plánujete organizovat na podporu skupinového života. I při výběru zábavy je důležité zaujmout udržitelný přístup. Pokud například potřebujete tisknout kvízy, pravidla her apod., zvolte recyklovaný papír a černobílý tisk, pokud barva není nezbytná.
Klíčovým slovem je opakované použití (reuse). Snažte se minimalizovat nákup nového vybavení a místo toho si půjčte nebo využijte vybavení z předchozích workcampů. Obraťte se na svou organizaci a zjistěte, jaké zdroje jsou k dispozici a co můžete využít.
Buďte kreativní! Než začnete uvažovat o koupi něčeho nového, prozkoumejte možnosti toho, co již máte. Například k výzdobě večírku můžete vyrobit girlandy z nití a zbytků látek nebo použít karton a barvu k vytvoření osobních nápisů.
Pokud přesto plánujete nakoupit vybavení, vybírejte takové, které lze znovu použít pro jiné akce. Pokud možno se vyhněte nákupu výrobků na jedno použití, jako jsou plastové balónky nebo hry s krátkou životností.
Před začátkem workcampu je zásadní, abyste účastníky seznámili s tím, jak je důležité používat ekologicky šetrné dopravní prostředky, jako je vlak nebo autobus. Letecká doprava je jedním z hlavních přispěvatelů ke změně klimatu. Na toto téma většinou upozorňuje hostitelská organizace.
Toto téma však můžete otevřít i vy během workcampu a diskutovat o různých způsobech cestování a jejich dopadu na životní prostředí.
A konečně, pro zachování udržitelného životního stylu na táboře je nezbytné mít na paměti tato jednoduchá každodenní gesta:
Zajímavým nápadem může být zavedení role „milovníka energie“. Tato osoba by byla zodpovědná za dodržování všech těchto drobných pravidel. Název této pozice si samozřejmě můžete zvolit podle svých představ.