V následujících textech a videích uvidíte různé situace, se kterými se můžete setkat jako vedoucí workcampů nebo projektů. Mají vám poskytnout tipy a návody pro případ, že byste váhali nad tím, jak vyřešit problém, který se během vašich projektů vyskytl. Navrhovaná řešení vycházejí z dlouholetých zkušeností zkušených vedoucích a školitelů, kteří jsou zvyklí pracovat s multikulturními skupinami účastníků. Vždy však mějte na paměti, že záleží na kontextu vaší situace.
U některých navrhovaných řešení se vám může hodit také projít si hlavní zásady nenásilné komunikace a vysvětlení, abyste lépe porozuměli různým očekáváním ze strany účastníků, vedoucích a místních partnerů.
Vyberte si jeden nebo několik tagů, které vás zajímají, a projděte si popisy situací a nahrané scénky o konkrétních možných problémech a způsobech jejich řešení.
Co se stalo:
Účastníci chtějí po vedoucím příliš mnoho, přicházejí za ním s každou maličkostí nebo drobnou otázkou. Má sice spoluvedoucí, ale ta je velmi nezkušená, takže je z celé situace nervózní a sama potřebuje pomoc s úkoly, a tak se na ni on nemůže příliš spoléhat. Kromě toho jednoho dne místní partner oznámí, že se rozhodl uspořádat neformální akci, která sice s projektem nesouvisí, ale chce, aby vedoucí sehnal účastníky, kteří mu pomohou s přípravou. Vedoucí je neustále přetížen a stresován, protože má pocit, že na něj všichni ve všem spoléhají a začíná toho být příliš moc.
Návrhy řešení:
Několik dalších nápadů pro podobné situace najdete ve videu:
Co se stalo:
Vy a vaše spoluvedoucí máte připravit workshop pro místní obyvatele. Spoluvedoucí se však na procesu plánování příliš nepodílí a většinu práce nechává na vás. Navzdory vašemu očekávání a povzbuzování k činnosti se zdá, že o workshop neprojevuje velký zájem.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Během workcampu ve Španělsku je účastník, který nemluví španělsky, vynecháván ze skupinových aktivit a diskusí. Zdá se, že ostatní účastníci se vyhýbají mluvení v angličtině a místo toho přecházejí do španělštiny, což účastníkovi, který neumí španělsky, ztěžuje možnost zapojit se do skupiny. Toto vylučování vede k tomu, že se účastník cítí izolován a brání mu to v plnohodnotné účasti na workcampu.
Návrhy řešení:
Povzbuďte skupinu k mluvení anglicky: promluvte s účastníky a vysvětlete jim, že lidé, kteří nemluví španělsky (v tomto případě), se budou cítit vyloučeni ze skupinového života.
Podobnou situací (pár/dvě osoby vylučující se ze skupiny) se zabývá toto video:
Co se stalo:
Jedna účastnice je vyloučena ze skupinových aktivit kvůli jazykové bariéře. Tato účastnice nerozumí anglicky, a proto se nemůže plně zapojit do diskusí, her ani nerozumí pracovním pokynům. Toto vyloučení v ní může vyvolat pocit izolace a může jí bránit v plném zapojení do skupiny.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Někteří účastníci se chovají, jako by byli na dovolené, každý večer chodí na večírky a upřednostňují volný čas před pracovními povinnostmi. Toto chování má negativní dopad na jejich účast na pracovních aktivitách. Nejsou schopni se druhý den včas probudit a promeškávají pracovní příležitosti. Tento nedostatek odhodlání a odpovědnosti může ovlivnit produktivitu celého týmu a může bránit úspěchu workcampu.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Po několika dnech práce venku si účastníci začali stěžovat na práci, protože takovou zátěž nečekali.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Dobrovolníci přijeli na workcamp, aby zasadili zeleninu na komunitní zahradě, ale místní partner na poslední chvíli změnil náplň práce na stavbu plotu kolem zahrady, aniž by o tom informoval vedoucího workcampu. Dobrovolníci byli změnou plánů zklamáni a ztratili motivaci. Vedoucí čelil obtížné situaci, kdy účastníci nechtěli dělat nový typ práce.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Po několika dnech si vedoucí workcampu všiml, že jedna dívka nejí jídlo s ostatními. Vedoucí se jí zeptal, co se děje, ale ona řekla, že je vše v pořádku. Druhý den vedoucí trval na tom, aby šla k lékaři, kde se zjistilo, že dívka má žaludeční infekci. Celkově byla dívka plachá a nestěžovala si ani nevyjadřovala žádné obavy.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Dva vedoucí workcampu mají za úkol uspořádat pro skupinu mezinárodní večer. K úkolům však přistupují odlišně. Jeden vedoucí je ambiciózní a kreativní a má mnoho nápadů na uspořádání akce, zatímco druhý je pragmatičtější a raději se soustředí na základní činnosti. V důsledku toho mají potíž se domluvit na spolupráci a rozhodnout o tom, co by mělo být součástí večera.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Jedna účastnice měla během workcampu problémy s dodržováním pravidel a plněním úkolů. Často si místo práce šla zakouřit nebo popovídat s přáteli, což způsobovalo zdržení a frustraci ostatních dobrovolníků. Ve volném čase chtěla být středem pozornosti a ostatní účastníci se kvůli ní cítili nepříjemně.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Vyskytl se neočekávaný problém (jedna účastnice se ztratil) a vedoucí propadla panice. Neví, co má dělat.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Pár nebo dva přátelé mají tendenci trávit hodně času spolu a nestýkají se se skupinou.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Jedna z účastnic se občas vylučuje ze skupiny, neúčastní se skupinového cvičení nebo rozdělování úkolů. Vedoucí si nejsou jisti, zda je tato osoba v pořádku.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Účastníci workcampu mají různé stravovací preference - někteří jedí maso, jiní jsou vegetariáni, další vegani, někteří mají náboženská omezení. Při vaření a přípravě jídel lidé odmítají dělat kompromisy: někteří nechtějí vařit (pouze) vegetariánská/veganská jídla a někteří nechtějí po celou dobu trvání tábora kupovat maso vůbec.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Účastníci workcampu mají různá dietní a/nebo zdravotní omezení: někteří trpí nesnášenlivostí lepku nebo laktózy, cukrovkou, alergií na ořechy nebo jinými potravinovými alergiemi.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Jeden z účastníků je s workcampem nespokojený, nechce tam už déle zůstat a chce odjet. Už jste s ním mluvili, probrali jste, v čem je problém, a poukázali jste na možná řešení, ale dotyčný chce přesto odjet.
Návrhy řešení:
Co se stalo:
Během skupinových aktivit (např. workshopů, diskusí, instruktáží) nedávají někteří účastníci pozor, povídají si mezi sebou nebo telefonují.
Návrhy řešení:
Tato část webových stránek byla připravena v rámci projektu Peacebuilding through Workcamps, který v letech 2022-2023 realizovali INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a IBG. Obsah připravili zkušení školitelé, vedoucí projektů a workcampů a koordinátoři z nevládních organizací z celé Evropy.
Děkujeme: Ajka, Aleks, Anna, Christina, Csenge, Flemming, Isabel, Jana, Janina, Katerina, Lea, Lenka, Mario, Nina, Puji, Rob, Timur, and Zuzana za vaši pomoc!